Anikitos

Vyskytuje se ještě dnes v nějaké vědecké teorii o původu vesmíru tzv. pralátka?

V antickém Řecku brali jako počátek světa (vsemíru/existence) pralátku (arché). Měli za to, že jedna určitá látka – voda, vzduch oheň či nějaká nepopsatelná látka stojí za vznikem veškerenstva a předcházela všem ostatním látkám = všechno se z ní stvořilo…

Je tato idea aktuální i v dnešní době – vyskytuje se v nějaké vědecké teorii?

Nejlepší odpověď
Kepler

O takové teorii nevím, ale pojem pralátky byl v podstatě nahrazen taky něčím nepopsatelným – singularitou. Po Big Bangu vznikl celý Vesmír i formy hmoty, jak je známe dnes.

Další odpovědi
annas

Stručná historie Vesmíru
http://www.aka­demon.cz/source/hist.
Matka všech interakcí – supergravitace – už dávno není, rozložila se hned na počátku inflace na tři interakce (elektrickou, gravitační, jadernou) s odlišnými vlastnostmi, s různou velikostí a působící na různé vzdálenosti.

Explodující pralátka – nazývaná ylem – měla nezvyklé vlastnosti. Mezi bleskurychlými částicemi (kvarky, antikvarky a elektrony i pozitrony, jakož i neutriny a antineutriny) zběsile pobíhaly gama fotony.. Kvarky s antikvarky se při setkání měnily v gama fotony (tzv. anihilace) a naopak gama fotony se měnily v dvojici kvark a jeho antikvark (tzv. materializace). Podobně anihilovaly elektrony a pozitrony. Protony ani neutrony tehdy ještě nebyly, nemohly ani pro nesmírně vysokou teplotu vzniknout..

Mezi částicemi, antičásticemi i fotony působila v prvém okamžiku po vzniku Vesmíru jediná síla -supergravitace. V ní se spojovaly vlastnosti všech čtyř dnes známých sil a to elektrické, gravitační, jaderné a slabé . K tomuto rozkladu došlo při inflaci, když teplota klesla na 10–27 stupňů. Během inflace byla vytvořeno všechno záření, všechna hmota a energie.

Počáteční pralátku (= matku dnešního vesmíru) Gamow nazval „ylem“. Dnes bychom ji nazvali kvarkové plazma. V současném Vesmíru taková pralátka už nikde neexistuje. Také matka všech sil – supergravitace – už není, rozložila se během inflace na čtyři s odlišnými vlastnostmi, s různou velikostí a působících na různé vzdálenosti. " atd.

"Výpočty Ahmeda Ali Faraga a Sauryase Dase nahrávají teorii, že kosmos nemá ani začátek ani konec, stejně jak to tvrdil Hoyle. Podle jejich práce byl vesmír dříve skutečně menší, ale neměl nekonečnou hustotu, jak bývá běžně uváděno. Rozpínání je tak prý přirozeným jevem a žádný velký třesk se na něm nijak zásadně nepodílel.

Oba vědci vytvořili sérii rovnic, které potřebu velkého třesku zcela eliminují. Místo toho se snaží spojit kvantovou mechaniku s Einsteinovou obecnou teorií relativity. Podle nich je vesmír naplněn kvantovou tekutinou, jež se skládá s tzv. gravitonů. Tyto elementární částice mají způsobovat přenos gravitačních sil mezi tělesy.

Samotní vědci však připouštějí, že o existenci gravitonů bude nutné ještě posbírat důkazy, aby se jejich teorie potvrdila. Pokud by se tak nicméně skutečně stalo, znamenalo by to změnu toho, jak dnes vznik i existenci vesmíru vnímáme." atd.
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/363000-velky-tresk-nikdy-nebyl-tvrdi-nova-studie.html

anonym

to je velmi stará teorie ze starověké řecké filosofie, ta už byla pochopitelně dávno překonána úvahami moderní fyziky a především odsunuta stranou z toho důvodu že není moc kompatibilní s nejnovějšími poznatky o pozorovatelném rozpínání vesmíru.