Avatar uživatele
hubickova

Výše podpory v nezaměstanosti

Je rozdíl ve výši podpory,jestliže dá výpověď zaměstnanec sám a nebo jí dostane od zaměstnavatele?A když je výpověď dohodou?A jak je s podporou v případě,že zaměstnavatel dá smlouvu na dobu určitou a propustí mně?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, Dochy před 3844 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
brillant

http://www.fi­nance.cz/ducho­dy-a-davky/socialni-davky/nezames­tnani/vyse-podpory-v-nezamestnanosti/
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=pod­pora+v+nezam%C4%9Bstn­anosti&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=podpora%20v%20ne­zam%C4%9Bstna­nosti

Upravil/a: brillant

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lucijej

Pokud dá zaměstananec výpověď ze své strany – je výše podpory 45% průměrného platu, pokud zaměstananec dostane výpoveď, tak podpora je první měsíc (teď nevím přesně) 65%, další dva měsíce 55%, a pak už taky 45%.
Podpora se vyplácí max. 5 měsíců u lidí do 50 let a ještě k tomu musí mít člověk v době podání žádosti za poslední dva roky, alespo%n jeden odpracovaný.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

„Výpověď dohodou“ neexistuje, jde jen o oblíbený obrat filmových tvůrců.

Dohoda je vždycky dobrovolný oboustranný právní krok
(nelze ji uzavřít bez souhlasu obou stran).

Výpověď je jednostranný právní krok, ten, kdo výpověď dává,
nepotřebuje souhlas druhé strany.


Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Uvede-li zaměstnanec ve výpovědi nebo v dohodě vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti, nebude se mu podpora krátit.

Podpora ve výši 45 % průměrného čistého výdělku náleží po celou podpůrčí dobu zaměstnanci, který bez vážného důvodu dobrovolně ukončil zaměstnání.


Viz
Zákon o zaměstnanosti, vážné důvody (§ 5 písm. c)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zamestna­nost/cast1.as­px#par5

Portál MPSV, informace pro uchazeče:
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch


Shrnutí:
Neuvede-li zaměstnanec ve výpovědi nebo v dohodě
vážný důvod, bude pobírat nižší podporu. Pokud vážný
důvod uvede, bude pobírat podporu ve stejné výši, jako
kdyby obdržel výpověď od zaměstnavatele.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek