ppajinta

Výpověď z důvodu likvidace části firmy

Dobrý den,
Dnes jsem obdržela výpověď z pracovního poměru. Podepsala jsem převzetí,ale nikolik výpověď takovou. Jsem na neschopence a budu na ní do doby nástupu na mateřskou dovolenou. Záměstnavatel mi výpověď dát mohl jelikož se ruší část naší firmy. Chtěla jsem se zeptat zda výpověď nabíhá platnost až když ukončím rodičovskou dovolenou? A kdy výpověď podepsat?Mám nárok na 3 letou variantu rodičovské dovolené?vMoc­krát děkuji

Pavla

Odpovědi
baghira

Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po _doručení_ výpovědi. Takže je platná a výpovědní doba vám běží patrně od 1.9. do 31.10.

Ze zákoníku práce paragraf 54 odst. a) vyplývá, že pokud se dává výpověď z důvodu likvidace firmy nebo její části, neplatí paragraf 53 o zákazu výpovědi a ochranných dobách. Takže i s tou neschopenkou a těhotenstvím asi nic nezachráníte.

Obraťte se na odbory – to je jejich práce, pomáhat zaměstnancům v těchto situacích.

standa

Váš pracovní poměr skončí 31.10.2011. Vaše neschopenka a budoucí mateřská na ´to´ nemá žádný vliv.

V říjnové výplatě musíte obdržet odstupné.

Co se týká varianty rodičovského příspěvku (2letá, 3letá nebo 4letá), tak na to vám neumím odpovědět, protože neznám délku vaše zaměstnání a výši vašich příjmů…

Ještě poznámka ke „způsobu“ přebírání výpovědi:

  • výpověď je jednostranný úkon, který nevyžaduje akceptaci (souhlas) druhou stranou
  • vypověď proto nepodepisujete
  • zaměstnavatel na vás může požadovat podpis, ale jen proto, aby měl ´důkaz´ že jste výpověď obdržela
  • ´důkazem´ o převzetí výpovědi může být podpis, ale také i svědectví další osoby, která by byla přítomna předání listiny
  • pokud jste prokazatelně výpověď převzala, potom je platná i bez vašeho podpisu

Zdroj: http://portal­.mpsv.cz/soc/ssp/­obcane/rodicov­sky_prisp