kudy

výpis z rejstříku trestu

Dobrý den mohu se zeptat byl jsem nepodmínečně odsouzen a tento trest mi byl amnestován budu mít tento trest zapsán v rejstříku nebo ne děkuji.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi chtěl bych už jen vědět pokud jeto už 20 let ani poté nemám rejstřík čistý děkuji

Nejlepší odpověď
standa

Odpovědi zde již zmíněné bych doplnil o informaci o podmínkách pro vymazání záznamu z rejstříku trestů:

Každý odsouzený*) může požádat příslušný soud o výmaz. Žádosti lze vyhovět pokud odsouzený vedl nepřetržitě po výkonu uloženého trestu nebo po jeho prominutí či promlčení řádný život po zákonem stanovenou dobu:

  1. 10 let u trestů nad 5 let,
  2. 5 let u trestů nad 1 rok,
  3. 3 roky u trestu do 1 roku + u trestu propadnutí majetku, trestu vyhoštění či zákazu pobytu nebo u peněžitého trestu za úmyslný trestný čin.

*)
V některých případech odsouzený nemusí vůbec žádat o zahlazení a jako na neodsouzeného se na něj hledí již po vykonání trestu (toto platí u podmíněného trestu obecně prospěšných prací, peněžitého trestu za nedbalostní trestný čin, trestu zákazu činnosti, trestu propadnutí věci a trestu vyhoštění).

Pokud byl tedy uložen pouze podmíněný trest, který nebyl přeměněn na nepodmíněný, tak se odsouzení po uplynutí zkušební doby nevykazuje ve výpise z rejstříku trestů a nemusí se tedy o zahlazení vůbec žádat.

V případě trestu nepodmíněného o zahlazení rozhoduje soud který ve věci rozhodl a to na žádost odsouzeného (žádost sepište volnou formou a zejména zde uveďte důvody, např. v současné době žiji řádným životem a nyní mám přislíbeno dobré zaměstnání a žádám proto, aby mé odsouzení bylo zahlazeno a vymazáno z rejstříku trestů).

DOPLNĚNÍ:
Pokud jste o výmaz sám aktivně nepožádal (což můžete udělat i nyní), tak záznam o trestu sám automaticky nezmizí…

Další odpovědi
LuciJe

Ano.