Kepler

Vyhoví má banka ve věci navrácení platby, kterou jsem omylem poslal na špatný účet?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Je víc variant:

  1. chybně zadané číslo účtu neexistuje – nejjednodušší varianta – platba se vrátí sama (automaticky ji vrátí banka příjmce bance plátce, která ji připíše na původní účet)
  2. platba byla na účet ve stejné bance: stačí reklamovat u své banky, ta kontaktuje plátce
  3. platba byla na účet v jiné bance: po podání reklamace musí proběhnout komunikace mezi bankami, pak je teprve kontaktován příjemce

Drtivá většina chybných plateb je špatný kód banky, tedy varianta 3, proto všem říkám, ať si hlavně kontrolují, do které banky platí.

Podobný popis, jak to probíhá, byl nedávno v Událostech:

Zdroj: https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1097181328-udalosti/222411000­100127/

Další odpovědi
Malvína

Měla by. Stalo se mi a peníze se mi vrátily.

Disraeli

Banka ty peníze, ale nemá = nemůže je vrátit ona. Poté co ji zkontaktuješ (a vyplníš příslušný dokument – žádostí o vrácení neoprávněně přijatých peněz, nejlíp na pobočce), může jen zprostředkovat vrácení od toho, komu byly omylem zaslány, ALE nemůže mu je vzít z účtu (ať už je to stejná nebo jiná banka, nemají oprávnění). Vrátit je musí příjemce, kterého banka zkontaktuje. Příjmce BY je MĚL vrátit, ale taky se k tomu nemusí mít… pak tu může být dlouhé čekání, zaslání urgence a pak zase čekání (v případě, že je nevrátí). Pak asi snad policie, či soudní cesta nebo nevím, jestli není možné obrátit se na nějakou insituci/orgán (tomu nadřazený), který s tím souvisí a mohl by to napravit mimosoudně – když prokážeš, žes je zaslal omylem na špatný účet atd. Ale třeba to bude poctivý a svědomitý člověk, co to vrátí.

https://www.csob­.cz/portal/v-obraze/blog/clan­ky/co-mam-delat-kdyz-poslu-omylem-penize-na-jiny-ucet
https://www.po­rovnej24.cz/clan­ky/platba-spatny-ucet-nepanikarte-nemusite-vase-penize-prijit

Rokio

To je samozřejmost, když na to banku upozorníš.