Mirek Darvas

Vydělá si líp truhlář, nebo automechanik?

Nejlepší odpověď
PepasAvalonu

Takhle to nejde říct, protože záleží, kde – u koho je zaměstnán nebo zda pracuje na sebe (a to z větší části není ohodnoceno podle oboru, jako spíš podle toho, jak moc se snaží a jak celkově postupuje. A to vlastně platí i pro to zaměstnání, i když né tolik jako u podnikání).

Jinak, tzv. průměrný plat na pozici truhlář je 28 789 Kč. Při práci na plný úvazek je hodinová mzda 161 Kč.
Průměrný plat na pozici automechanik je 32 677 Kč Při práci na plný úvazek je hodinová mzda 183 Kč.
https://prumer­neplaty.cz/po­zice/truhlar
https://prumer­neplaty.cz/po­zice/automecha­nik

https://www.pla­ty.cz/platy/dre­vozpracujici-prumysl/truhlar

Rozdíl v příjmech jednoho automechanika od druhého, můžeš mít 30, 40 ale i víc tisíc Kč měsičně, podobně u truhlářů. Jeden vydělá 20 tisíc čistého za měsíc, někdo jiný 40. Šikovní i mnohem víc, a co teprve ti, co mají vlastní zaměstnance nebo i víc poboček – a taky jsou to automechanici/truh­láři.
Pokud se ptáš, protože se rozhoduješ, tak dělej, co tě baví, ne co (údajně) víc vydělává – protože to stejně není pravda. Velmi slušně vydělávat můžeš na čemkoli, pokud v tom budeš dobrý.
Pokud si vybereš nějakou práci, po které je údajně větší sháňka a která „víc vydělává“, tak to neznamená, že když to budeš dělat, budeš taky víc vydělávat. Klidně můžeš mít velmi průměrný, ale i podprůměrný plat. Firma, lokalita, reklama, tvoje snaha – odvedená práce a přístup (k oboru a lidem).

Další odpovědi
Drap

Záleží na tom, kde je zaměstnaný a jak je šikovný Takto to porovnávat nejde.

elkon

V dnešní době kvalitní truhlář, který dělá na sebe a nemusí živit aparát úředníků. Automechanici to budou mít stále těžší, protože auta jsou stále složitější a běžný automechanik někde v malé dílně už na ně nestačí. A je potřeba stále složitější přístroje a diagnostiku, což si samotný automechanik těžko dovolí.

nyjono

Na to nelze jednoznačně odpovědět.
Obojí je a bude potřeba ale také u obojího záleží na šikovnosti toho člověka.
Práce tě hlavně musí aspoň trochu bavit. Jinak se to odrazí na kvalitě a přístupu k zákazníkovi.
Obě profese vyžadují zručnost a v případě vlastní živnosti vybavení dílny za více peněz.
Automechanik je více špinavější a truhlářství je trochu voňavější.
Většinou se začíná jako zaměstnanec a to pak záleží u koho je člověk zaměstnaný.
Znám lidi z obou profesí, někteří se po čase osamostatnili a jsou spokojeni.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

mosoj

Elkon, šikovný truhlář je k nezaplacení. Šikovný truhlář umí udělat dřevěné schody kamkoliv!! Šikovný truhlář umí udělat náhradu za historické okno či dveře, nejenom spíchnout nábytek z desek.
Kolik si myslíš, že stojí vybavení kvalitní truhlářské dílny, broušení nástrojů či vysušené dřevo! Kam se hrabe automechanik. I nařezání desek lamina je dnes nutnost dělat na počítačem řízených formátovacích pilách, které ohlídají podle výkresu dokonalé využití desky, samy nařezají všechny potřebné díly a vyvrtají potřebné díry najednou.

nyjono

I nařezání desek lamina je dnes nutnost dělat na počítačem řízených formátovacích pilách, > nutnost??? Proč znám několik šikovných truhlářů, co počítačem řízené pily nemají a jsou v pohodě.