skodis

Vrátí mi (popřípadě kolik?) daně na konci roku, pracuji-li na HPP a jsem zároveň prezenčně student?

Dobrý den, od září pracuji na HPP, zaměstnavatel za mě odvádí soc. a zdrav. pojištění, růžový papír jsem u něj podepsal, současně studuji prezenčně VŠ. Měsíční příjem mám přes 25000,– hrubého. Vrátí mi na konci roku na daních? Je nějaká kalkulačka kolik se mi vrátí?

Odpovědi
autacek

Na daních ti vrátí maximálně tolik, kolil jsi ma daních zaplatil. Částky maximální jsou 24.840 na kalendářní rok a 4.020 ročně navíc pokud studujete. Pro studium lze uplatnit za rok pouze poměrnou část připadající na každý měsíc, na jehož počátku jste byl studentem.

ivzez

Vrátí → maximálně tolik, kolik na daních odvedete.
Přeplatek daně z příjmu lze vrátit maximálně do výše odvedených záloh.

df

Jak se píše výše, sleva na dani za rok činí 24840 Kč. Pokud jsi do srpna nepracoval, tak máš 8 měsíců, kdy jsi neuplatnil slevu na dani. Jedná se o částku 24840/12*8. To je nejvyšší částka, kterou můžeš dostat zpět. Spočítá se, kolik jsi od září zaplatil na danich a pokud to nebude vic než částka vypocitana z výše uvedeného vzorce, tak ji celou dostaneš zpět

ahold

Vyúčtování daně z příjmu se dělá až příští rok v březnu. Tudíž na konci roku nedostaneš nic.

autacek

pozn. DF to píše špatně, nárok na ty odpočty není v závislosti na délce pracovního poměru. Tedy i kdybyste pracoval jen 6 měsíců, máte nárok na odečet celých 24.840 Kč, pochopitelně pokud by bylo z čeho odčítat.