iwetax

Vnímá 9.měsíční dítě fotky?

Prohlíželi jsme si s přítelem albumy a dali jsme nahlédnout i naší 9 měsíční dceři. Ta při každém otočení radostně pohopsávala a vykřikovala. A tak mě napadlo jestli vnímá kdo je na fotce anebo to vnímá jen jako barevný obrázky.

Nejlepší odpověď
afro.minerva

Musím s Lucimiou nesouhlasit. Naší malé je devět měsíců, už se poznává v zrcadle a vždycky na sebe jakoby povídá. A úplně stejně povídá na svojí fotku. Když vidí fotku někoho jiného, tak se taky směje, ale takhle povídá jenom na svůj obrázek. Takže si myslím, že rozhodně fotky vnímá…

Další odpovědi
Lucimia

9ti měsíční dítě ještě asi nerozezná, kdo je na fotce…spíš se jí líbily ty barvy, obrázky…
Doplňuji:
Aha, tak je to možné, nevím…

Nuk nuk

Nedělám to schválně, ale udělám takový průnik mezi oběma předchoyími odpověďmi:)

Záleží jaká fotografie – tedy, kdo nebo co na ní je a jak je barevná nebo výrazná.

Pokud jsou na fotografii známé tváře (rodiče, sourozenci a lidé, které dítě vídá často a má je za „své lidi“)a není jich tam nesourodá směsice, nebo známé věci, které denně vídá (u některých dětí i místa), pak devítiměsíční dítě už rozpozná, co je na fotografii vyobrazeno a může to v něm vyvolat určité pocity – radost nebo naopak strach, pokud by šlo o něco/někoho negativně vnímaného.
Pokud ukážete dítěti třeba portrét někoho neznámého, dítě už pozná, že je to lidská tvář – reakce bude asi záležet na tom, jak se mu vyobrazený líbí – může být také radostná nebo vyděšená, ale i třeba úplně neutrální.

Pokud ale bude na fotografii něco neznámého nebo nesourodá chaotická směsice lidí (byť i známých), pak to pro dítě v tomto věku bude skutečně jen hezký, barevný obrázek.