annas

Víte, kdo je bafuňář a papaláš?

Kdy se tato slova objevila u nás? Znáte jejich původ?

Nejlepší odpověď
Gwen

Bafuňář je činovník – funkcionář ve vedení sportovního klubu. „bafuňáři Sparty vyjednali přestup toho a toho fotbalisty a prodali jiného …“ nebo „s jedním hokejistou přijeli do nejmenovaného bohatého státu skoro všichni kluboví bafuňáři“.
Papaláš je člověk ve vysoké a hlavně dobře placené pozici, např. generální ředitel. Pozná se mj. podle toho, že ho vozí papalášfáro. 🙂
Doplňuji:
Sdělení Popelky, že papacha je české slovo, je nesmysl jako hrom. Papacha je skutečně vysoká kožešinová čepice, kterou nenosili vysocí funkcionáři, ale ruští, především donští kozáci. Převzali to i Gruzínští džigitové a další vojenské formace. I dnes je to v Rusku užívaný výraz pro kožešinovou čepici, která nejde přes uši (na rozdíl od ušanky).

Další odpovědi
1popelka1

Doplním původ…
Bafuňář – slangový výraz pro sportovního funkcionáře, původně se užíval u veslařství a lyžařství pro činovníky, kteří zejména doprovázeli sportovce na různé akce. Slovo je doloženo v češtině od r. 1940 a pravděpodobně vychází z anglického buffon= paňáca, šašek. Anglické slovo vychází z italského slova buffone s podobným významem.
Vznikly z něj odvozeniny bafuňářský a bafuňářství, tj. povýšenectví.

Papaláš – hanlivé označení vyššího veřejného činitele; objevuje se až od 50. let.
Pravděpodobně odvozeno z českého slova papacha – „vysoká kožešinová čepice ruského typu“, již často nosili jízdní vojáci nebo zámožní páni.

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/slovo-bafunar
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4894
http://www.pri­tomnost.cz/2010/09/­bafunar-a-papalas/

dolik

Bafuňář nevím,ale papaláš je asi někdo vysoce postavený.Nějaká vlivná osobnost.

1popelka1

Tak jste to měla Gwen doplnit hned, když víte a já bych nemusela zbytečně hledat na internetu odpověď na další část otázky…
je možné, že jsem špatně přepsala zdroj… neručím za sebe 🙂 A pokud máte pravdu, tak se omlouvám za chybnou odpověď.

annas

Popelko, je pravda, že slovo papacha znám z ruštiny, ale po doplnění odpovědí jsem znova pátrala – několikrát je uveden český původ slova, jindy slovenský a také jako rusismus.
Třeba si přečte odpověď Dimitrij a doplní další informace.
Nic se neděje.