annas

Víte, jaký mají původ tato pojmenování?

Zeměpisná vlastní jména jsou zajímavá, podávají svědectví o tom, jak krajina dříve vypadala. Zkuste odhadnout jejich dnešní význam. Z čeho jsou názvy odvozené?

  1. Nebeský rybník
  2. pole Podboučí
  3. bažina Kaliště
  4. pozemek Kopanina
  5. mlýn Klapálek
  6. kopec Šibeňák
  7. les Trojmezí
  8. pastvina Jíloviště
  9. obec Potůčky
  10. louka Máčeň

Doplňuji:
Jsem ráda, že aspoň někdo se pokusil o vysvětlení. Odpovědi jsou správné, takže význam nebudu doplňovat.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Bumbes

doplním rynka:
2 – „boučí“ je bukový les, takže to bude pole pod lesem
3 – kaliště může být místo, kam se chodí napít lesní zvěř a divočáci se tam válí v bahně (obdobně jako tlustokožci v Africe)
4 – to by měl být pozemek upravený kopáním, například vinné terasy na svahu a pod.
7 – v prostoru lesa se sbíhají územní hranice, většinou u kamene zvaného milník, hraničník, nebo mezník.
8+10 – podmočené louky většinou na jílovitém nebo jílo-rašelinném podloží většinou využitelné pouze jako pastviny, nebo lučiny (senáž, seno,…)
Doplňuji:
6 – … ta souvislost by měla být to, že přímo na tom kopci stála šibenice, oblíbené to rejdiště čarodějnic a podobné havěti v nočních hodinách.
Také to bývá oblíbená lokalita sběru bylinek pro babky kořenářky.

Další odpovědi
rynek878

1.Rybník nemá žádný přítok, je proto závislý na dešťových srážkách
5.asi mlýn,který klapal daleko široka(jako ve filmu Král Šumavy)
6. patrně to má souvislost ze šibenicí,či popravami
8.že by,pastviny rostoucí na jílu
9.patrně tudy protékalo vícero potůčků