Víte jakou spojitost má Brno s Raduit de Souchesem?

Nejlepší odpověď
Gollumek.88

Jean-Louis Raduit de Souches (16. srpen 1608, La Rochelle – 12. srpen 1682, Jevišovice) byl jedním z nejschopnějších vojevůdců třicetileté války. Jako protestant francouzského původu nejprve bojoval na straně hugenotů u svého rodného města La Rochelle. Poté odešel z Francie a vstoupil do řad švédské armády. Tu však nakonec pro neshody s nadřízenými opustil a přidal se na stranu rakouských Habsburků (1642). V březnu roku 1645 jej císař Ferdinand III. jmenoval velitelem Brna. Pod jeho velením brněnská posádka čítající pouhých 1 500 mužů (skuteční vojáci představovali jen jednu třetinu z nich) dokázala zdánlivě nemožné, když udržela město proti 28 000 mužů generála Torstensona (obléhání trvalo od 3. května do 23. srpna 1645). Po tomto obrovském úspěchu jeho kariéra strmě stoupala. Stal se nejdříve generálmajorem (1646) a posléze maršálem a velitelem císařských vojsk na Moravě (1648). Konec života prožil na svých rozsáhlých moravských majetcích, kterými ho habsburští císařové obdarovali. Na základě přání ze závěti, kterou sepsal 14. srpen 1675, byly jeho ostatky uloženy v kostele sv. Jakuba v Brně (projekt hrobky vypracoval kolem roku 1717 významný brněnský architekt Mořic Grimm).

Na památku jeho úspěchu při obraně Brna je na Špilberku umístěna jeho busta – napravo od hlavní přístupové cesty.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lou­is_Raduit_de_Sou­ches