STUDENTKAEVA

Vegeteriánstství s anemií?

Je možné vegeteriánství s lehkou anemii?Krevní skupina A..
Moje známá 16 let by ráda začala s vegeteriánství myslíte ,že je to zdravý prospěšné i když trpí anémii?
Máte nějaké tipy pro vegeteriána s anemii?Neznáte nějakou dobrou knihu pro vegeteriána? (koupila bych ji kamarádce k vánocům :D)
Děkuji moc!!!
Doplňuji:
Tuším, že trpí anemii z nedostatku železa..

Nejlepší odpověď
anonym

Vegetariánství – obecně není zdravé…
Znám několik vegetariánů – ani jeden není v ´pořádku´ (a teď nemyslím psychickou stránku osobnosti 😉 ).
Pokud má ta známá už nyní anémii, velmi pravděpodobně si ji vysazením živočišných bílkovin zhorší. Osobně bych jí naopak ´naordinoval´ dostatek červeného masa a ryb.
___
No – každopádně, než si začně ´zahrávat´, ať se poradí se svým lékařem.

Další odpovědi
marci1

Plně souhlasím s „mowla“. Anémie je způsobena nejen nedostatkem železa, ale i vitamínu B12. B12 je také obsažen v živočišných produktech – mase, vejcích, mléčných výrobcích. Rozhodně bych vegetariánství nedoporučovala, anémie by se zcela jistě zhoršila. Pokud velmi touží po vegetariánství, pak tedy rozhodně konzultovat s lékařem. 🙂

Stingo

Znám vegetariány, co jsou úplně v pohodě, jsou to silný osobnosti a nemají zdravotní problémy. Pak znám vegeteriánku, co si chodí nechat píchat B12 a je pořád bílá jak stěna, unavená, ale bohužel si to vegetariánství nenechá vymluvit, protože je na duchovní cestě…Její doktorka je taky vegetariánka, takže to nikomu nerozmlouvá…

RyuzakiKate

Nevíme, jestli je to anemie z nedostatku železa či B12. Já ji mám z nedostatku železa. Cítím se víceméně pořád stejně, a to nepohrdám masem, rybami, špenátem atd. Teď tedy nevím, jak na tom jsem, ale už z tohoto důvodu bych se rozhodně vegetariánem nestala… Kdyby teda přece jen jó chtěla, tak by jí asi měli nasadit nějaký pilule či doplňky stravy, třeba rybí tuk…

Pepa25

Rozhodně nikomu s anémií vegetariánství nedoporučuju, maso je přece jen hlavní zdroj železa a také se z něj železo podstatně lépe vstřebává.
Pokud se bavíme o tom, že už je přesvědčená, tak by aspoň měla dodržovat doporučení uvedená tady: http://www.ve­getarian.cz/mi­neral/zelez.html Zároveň tam máš tipy na dárek, např. pivní kvasnice …

ivzez

Evo, jsi-li dobrá kamarádka,
neměla bys svou kamarádku v jejím nerozumném nápadu
podporovat. Nekupuj jí žádné knihy o vegetariánství,
díky takové četbě by se tvá kamarádka mohla dopracovat
ke zhoršení svého zdravotního stavu, což by tě asi mrzelo.

Ať se kamarádka nejdříve dá po zdravotní stránce dohromady,
potom ať se seznámí s vegeteriánstvím z kvalitní literatury
a teprve potom ať se rozhodne, jestli se stát vegetariánkou.

Určitě by s tím neměla začínat v době dospívání,
v době, kdy se její organismus ještě vyvíjí.

V dospělosti (ta ale nenastane dovršením 18 let)
bude situace trochu jiná, „hotový“ organismus se
dokáže s nedostatkem nebo nižším obsahem
některých živin přece jen dokáže srovnat lépe,
než v době vývinu.

  • ––––

Moje nejstarší dcera je skoro 15 let vegetariánkou.
Než s vegetariánstvím začala, hodně toho o výživě,
živinách i o vegetariánství nastudovala a sehnala
literaturu i pro mne, protože věděla, že se o ni budu bát.

Hlídá si dostatek všech potřebných živin, neodmítá
šmahem všechny živočišné produkty jako např. vegani.
Jí vejce, mléčné výrobky, hodně luštěnin, ovoce, zeleniny, …

Našla si lékaře, kteří – ač sami vegetariány nejsou –
vegetariánství neodmítají, a pomáhají jí hlídat krevní,
jaterní i další potřebné hodnoty.

Po psychické i fyzické stránce je v pořádku, má
zdravého téměř dvouletého syna a čeká další dítě.

Vegetariánství lze pěstovat, aniž by člověk nebo
jeho děti trpěl/y nějakým nedostatkem.
Chce to ale dost věcí nastudovat a dodržovat určitá pravidla.

Pochybuji, že by se toto tvé šestnáctileté kamarádce
ve vývinu podařilo. Musela by přesvědčit minimállně
maminku, která se asi stará o výživu rodiny, aby se
vegetariánstvím začala vážně zabývat.

Nestačí jenom odmítnout maso a/nebo živočišné produkty.
Je potřeba se toho hodně dozvědět, naučit a dodržovat
zásady správné vyvážené stravy.