V kterém roce bude dokončen sarkofág pro Černobyl? Kolik vlastně celý projekt stojí a kdo všechno to dotuje/realizuje?

Zdroj obrázku: http://cherno­bylzone.cz/wp-content/upload­s/2014/10/16-10.png

Nejlepší odpověď
annas

Našla jem, že by měl být dokončený v r. 2017. i když se některé práce urychlilily, konečný termín se plánuje na listopad 2017, jak je uvedené v odkazu z 9.10. 2016 od autora článku vladimíra Wagnera.

¨"Nový sarkofág má být 105 metrů vysoký, 150 metrů dlouhý a 260 metrů široký. Jeho stavba měla být dokončená už loni, ale nakonec byla lhůta prodloužená do listopadu 2017. Podle webu The Guardian se náklady na obří projekt vyšplhaly na více než 2,15 miliardy eur (asi 58 miliard korun).

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/jader­na-elektrarna-cernobyl-katastrofa-dron-video-sarkofag-p4t-/zahranicni.as­px?c=A160107_155632_zah­ranicni_aba

--
Novější zpráva z 9. října 2016

"Dokončení stěny, která odděluje třetí a čtvrtý blok Černobylské elektrárny, je potvrzením, že dokončení nového hermetického krytu zničeného bloku se blíží.

Práce byly dokončeny před plánovaným termínem, což umožňuje během října rozebrat velký speciální jeřáb Potain MD 1100, který vybudování koncové stěny umožnil. Pak bude možné i tuto část staveniště předat francouzské firmě NOVARKA, která buduje nový sarkofág. Bude tak možné se soustředit na jeho dokončení, nasunutí nad starý sarkofág se zničeným blokem a hermetické propojení všech struktur nového sarkofágu.

Jeho úplné dokončení se plánuje na listopad roku 2017.

http://www.osel­.cz/9038-dokonceni-steny-oddelujici-treti-a-ctvrty-blok-cernobylske-elektrarny.html

Další odpovědi
Drap

Přesun by měl být dokončen zítra. Utěsnění vstupních otvorů a všech kritických míst y měl být hotov během několika týdnů. Financuje to Evropská banka pro rozvoj a 40 dalších zemí.
Cena by měla být 1,5 miliardy eur.

anonym

Nějak nechápu proč tam mají připravený pravděpodobně druhou krycí vrstvu, když tu první ještě nemají hotovou? A jak je potom dají na sebe, když to může vážit (nedokážu odhadnou tu masu tun)?

Drap

Váha sarkofagu je 39000 tun

Drap

Čerpal jsem z běžně dostupných článků a jak vidět v příspěvku annas, informace se v médiích trochu rozcházejí.

Kepler

Je dobré uvádět zdroj, odpovědi to dodá na důvěryhodnosti.

anonym

To je v pořádku. Ne vždy mají média stejné zdroje atd. Vypadá to, že jsem našel video kde je znázorněn posun celého toho krytu. https://www.y­outube.com/wat­ch?v=JNgSymEI­CuM&spfreload=10 To vypadá jak nějaký hydraulický posuvný systém? Nebo jak se tomu říká? Jinak ta váha skoro 40000 tun to je snad největší rekonstrukce, co si vybavuji.

Drap

Ano, zřejmě je to přesun největší známé váhy. Posouvání se dělá pomocí hydraulických zvedáků. Mezi první stěhování tohoto druhu, patří i stěhování našeho kostela v Mostě.