Avatar uživatele
Registrovaný

V jakých jazycích se vyskytuje ř, ï, œ?

Já vím že ř je i cz, ale slyšela jsem že je i nějaký jazyk kde je také neznělé r. A v jakých jazycích se běžně vyskytuje ï a œ? Promiňte, ale mě nenapadá jak bych si to mohla najít na googlu, kdyby šlo vše hledat jen tak na googlu k čemu by byla tato stránka? :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Doplním něco ještě k českíému fonému ř.

Dnešní české ř vzniklo ve 14. st. vývojem ze spřežky rs nebo rz - přes ŕ . Jde o tzv. palatalizaci, k níž nedošla v dalších slovanských jazycích.

U nás je ř znělé nebo neznělé. - znělé např. mezi samohláskami (dveře), neznělé na konci slova (keř), - To se projevuje třeba při přepisu do azbuky "Бедржих = Bedřich, Пршеров = Přerov". .
V ostatních západoslovanských jazycích typicky "české ř" není - výslovnost je rozdílná.

V horní lužické srbštině se vyskytuje ř pouze jako pr, př - zde je výslovnost pš, kš nebo ve skupině tř - zde je výslovnost ts.
Dolní lužická srbština má ŕ - vyslovuje se jako měkké r.
Analogicky k „ř“ je funkčně polské a kašubské rz, tedy změkčuje souhlásku r. Polské „rz“ znělé se však vyslovuje jako ž, neznělé jako š.

Vl. v. podle Vývoje českého jazyka a dialektologie. Kolektiv autorů.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Písmeno "ř" se vedle češtiny vyskytuje v horno-lužicko-srbštině. Označuje však hlásku podobnou polskému "rz". Jinde se toto písmeno, pokud vím, nevyskytuje. Co se týče hlásky [ř], mám za to, že v této "naší" formě se mimo češtinu nevyskytuje. Je však celá řada hlásek podobných, ať už zmíněnému polskému "rz" nebo různé ráčkované formy, různě po světě.

Písmeno œ se používá ve francouzštině, ale lze rozepsat na oe. Můžete se s ním setkat v nápisech ve středověké latině nebo ve starším norském pravopisu. (Možná i jinde.)

Písmeno ï se používá ve francouzštině (a v jazycích příbuzných a jí ovlivněných např. v nizozemštině) - tečky neoznačují "přehlásku", ale jde o rozlučník. Ve starší turečtině označuje otevřené i (ı) - hláska mezi [i] a [ə]. (Možná i jinde.)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2954
Zlatý quentos 1380
Zlatý mosoj 1345
Zlatý Drap 1052
Zlatý gecco 690
Zlatý led 647
Zlatý Kepler 639
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 601
Zlatý Lamalam 575

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.