bolak

Už se přišlo na to, proč je zívání tak nakažlivé?

Neházejte mi sem odkazy tady z poradny na téma zívání, tam žádnou odpověď nenajdu, ale všude se píše že člověk zívá, když má mozek nedostatek kyslíků, a že se zíváním dostane víc kyslíků do těla, tak mě napadlo, jestli ta nakažlivost nemůže bejt třeba tím, aby i ostatní živočichové byli informováni o možnosti, že se nachází v prostředí kde je kyslíku nedostatek.

Kdy a jak to vzniklo, jestli když lidé žili ještě v jeskyních nebo když po pádu meteoritu se zvedly mračna a přežily v podstatě jen zvířata v dírách, kde se to taky docela snadno vydejchá, tak o tom už nechci špekulovat, každopádně myšlenka toho reflexu, že člověk zívne automaticky aby nahnal do těla kyslík, protože jiný člověk zívl a je tu tedy možnost že se nachází v okolí kde je kyslíku nedostatek, se mi zdá vcelku logická…

Takže zkoumala se už i tahle teorie?

http://www.lou­pak.cz/video/ve­da-a-pokusy/15446-zivani-je-nakazlive

Doplňuji:
Můžu vás ještě požádat o pokus? Až budete někdy ve společnosti více lidí, tak zívněte a sledujte kolik lidí vás napodobí a zívne taky. A to samý zkuste i se zvířaty, pokud máte psa nebo kočku, a pak mi podejte report.

Dík. :)

Nejlepší odpověď
quentos

to o tom kyslíku je stará teorie, která už zas byla vyvrácena.
Podle nejnovějších studií je prý zívání výrazem empatie a společenských pout. Což např. vysvětluje, proč nakažlivost zívání nefunguje na autisty.
Doplňuji:
*u autistů

Zdroj: http://news.dis­covery.com/hu­man/health/yaw­ning-social-behavior.htm

Další odpovědi
annas

Z různých českých i anglických zdrojů

Zajímavé je, že ani tak jednoduchý a běžný proces, jako je zívání, není objasněn beze zbytku. Především jeho příčiny…
Než vědci dospěli k tomuto převratnému objevu, dlouhá léta byli zavřeni v laboratořích, kde realizovali množství pokusů.
Některé z nich pobaví, některé zaujmou a díky nim jsme se dozvěděli odpovědi na klíčové otázky lidských dějin – Proč zíváme? a Proč je zívání nakažlivé?
Popis jednotlivých pokusů v odkazu

http://www.me­too.cz/2470/ne­bezpee8nec-naka9elive9-zedve1ned

Zdá se, že vědci konečně zjistili, proč je zívání nakažlivé! Naši primitivnější předkové vzájemným zíváním komunikovali. Tuto „komunikaci" jsme s největší pravděpodobností zdědili po nich jako nevědomou činnost, která slouží na zesouladění

Je dokázané, že zívání je mimořádně nakažlivé. Ústa se nám doširoka otvírají nejen v případě, když vidíme zívat někoho jiného, ale i tehdy, když o zívání čteme. Pokud se vám už pomalu křiví ústa, nestyďte se a zívněte si! Dokazuje to vaši empatii!

Vědci, které to také zajímalo zjistili, že lidé či zvířata, kteří zívají po někom ve společnosti jsou soucitní a chápaví. Chceme tak vyjádřit svou solidaritu. Mezi zvířaty se tento reflex projevuje hlavně u opic. Když jim vědci pouštěli video se zívajícími lidmi, tak se dvě ze šesti přidaly. Lidé začínají trénovat zívání již od tří měsíců věku, kdy si cvičíme lícní svaly.
Jedna z teorií říká, že je to pozůstatek z doby, kdy v evoluční historii sloužilo zívání ke koordinaci sociálního chování skupiny zvířat. Nedávná studie předpokládá, že nakažlivé zívání může být součástí „neuronové sítě zapojené do empatie.“

Některé současné teorie se zaměřují na zívání jako sociální komunikaci (jako smích), která pomáhá organizovat skupinové chování. Bezděčným přechodem z člověka na člověka , může zívnutí sdělit nějaký kus informací (např.„Jsem unavený“ nebo „tato opera je tupá“) v určitém sociálním okolí. Tato komunikace existovala v prehistorickém období. Že zívání je zakódované v mozku.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://new­s.bbc.co.uk/2/hi/627­0036.stm&prev=/s­earch%3Fq%3DWhy­%2Bis%2Byawnin­g%2Bcontagiou­s%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DbRH%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Neupravený překlad
„Myslíme si, že nakažlivé zívání vyvolávají empatické mechanismy, které se snaží udržet ostražitost skupiny" říká Dr. Gordon Gallup, vedoucí vědecký pracovník na univerzitě
Víra je dále podporována pozorováním univerzity Robert Provine Maryland, že výsadkáři hlásí zívání před skokem.
Ale existují i jiné teorie. To bylo navrhl, nakažlivé zívání může být výsledkem nevědomého stádního chování – důvtipný způsob, jak komunikovat s těmi kolem nás, podobně jako když hejna ptáků vzlétnout najednou. Další teorie navrhne, nakažlivé zívání mohly napomoci první lidé sdělovat své bdělost úrovně a koordinovat spaní časy.
V podstatě, pokud jeden rozhodl, že je čas jít spát, že by říct ostatním o zívání a oni by to na oplátku ukázat, že oni souhlasili.
Šimpanzi také trpí nakažlivé zívání, podle výzkumníků na Kyoto University v Japonsku. Oni jsou myšlenka být pouze jiná havěť, na rozdíl od lidí, kteří dělají to.
Zbytek říše zvířat – včetně ptáků, hadů a hrochů – zívání jiných důvodů. Psi zívat zůstat v klidu v určitých situacích, říká Turid Rugaas, autor On mluví podmínky se psy.
Každý, kdo se dostane na konci tohoto článku, aniž by zívání chtít myslet na sebe jako zdravotní aberace. Ve skutečnosti, jen asi polovina dospělých lidí, jsou náchylné k nakažlivé zívání.

M.

http://www.vi­deacesky.cz/na­vody-dokumenty-pokusy/vsauce-proc-je-zivani-nakazlive

Doporučuji i jiná videa.

bolak

quentos: a čím to bylo vyvráceno, kdo to vyvrátil? to jen kvůli těm autistům nebo jak se na to přišlo, najdu to někde?

bolak

Mně se to moc nezdá, že by zrovna zívání bylo výrazem empatie a sociálních pout, proč zrovna zívání? A to s těma autistama mi taky přide jako blbost, autisti nedovedou stovky věcí a u většiny nikdo neví čím je to způsobeno, proč zrovna zívání by mělo bejt důkazem že jde u zívání o emocionální záležitost, to že je to „darwinovskýho“ rázu se mi zdá poněkud pravděpodobnější (sory vědci) :) prostě bilogicky naprogramovaná funkce lidskýho těla, pojistka pro případ nouze, která má pomoci přežít, tvrdím já :)