Avatar uživatele
Registrovaný

Už několik let je odstraněna umělá odchylka z GPS a veřejnosti je umožněno sledovat GPS mapy z družic. Proč ne video ?

Tak me napadlo, proč vlastně není možné sledovat obraz z družic v reálném čase, jako video ? Je to kvuli ochraně soukromí, nebo utajení ? Přenosová rychlost na to by už dnes myslím stačila. Děkuji
Doplňuji:
mosoj: vím jak funguje GPS ale nejspíš jsem se špatně vyjádřil. Mel sem na mysli programy na pc typu google earth nebo google maps, zde vidíme fotky povrchu, které dodala družice v době přeletu, vetšinou jsou staré tydny až mesice, nebo i roky, a chtel sem se zeptat jestli by teoreticky bylo možné aby aktualizace byla častěji, ideálně v realnem čase, byl by to legislativný či vojenský probleém, nebo jen technicky ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tak to jsi vedle jako jedle. GPS je pasivní režim. Mapu máš v GPS jakou si tam nahraješ a GPS přijímač pouze určuje tvoji polohu na té mapě, podle příjmu signálu z družic. Signál ale není video ani audio !!!! Pro určení polohy na tvé mapě je třeba příjem minimálně ze tří družic najednou. Čím více družic v jednom okamžiku přijímáš tím přesněji je poloha určena.

BTW. Tohle uměl již wermacht za války. Tzv. goniometr, který zaměřoval vysílačky. Jenom ne z vesmíru ale z několika aut a na jiném kmitočtu.
Doplňuji:
Jinak obraz můžeš sledovat , ale televizní a s anténou jiné velikosti.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

mapy máš nahrané v navigačním přístroji, ty nejsou stahovány z družice... přístroj akorát na základě signálu z minimálně třech družic vypočítá polohu...

družice samozřejmě nedokáže permanentně snímat celý rozsah, který má v dohledu na nejvyšší přiblížení - musí ji někdo na to místo zaměřit - nikdo z nás by se nedoplatil, kdyby chtěl získat jen obyčejnou fotku konkrétního prostoru, natož videosekvenci...


Avatar uživatele
Zlatý

Fotky nedodala družice v době přeletu. Je to mapa poskládaná z leteckých snímků. S GPS nemá nic společného.


Avatar uživatele
Stříbrný

Je to pouze z důvodů utajení.


Avatar uživatele

Už přestaň sledovat ty bondovky! Vypni to a vrať se do reality ;)


Avatar uživatele
Bronzový

Protože družice je "družice" :D
Jednodušeji řečeno, stejně jako jiné družice (třeba Měsíc) neustále obíhá kolem Země, nestojí na místě, takže logicky nemůže stále natáčet stejný bod na Zemi.
Tyhle on-line přenosy ze satelitů jsou jenom filmové a herní nesmysly, takový přenos ti zajistí možná helikoptéra nebo nějaký balón ale rozhodně ne družice z orbitu.

PS: nějakou dobu by se družice teoreticky mohla udržet zhruba na stejném bodě ale bylo by to max. na pár desítek minut než by jí došlo palivo
Doplňuji:
Aha :o
Tak špatný výklad ve škole, odvolávám, co jsem napsal a nejmenovaný učitel bude mít jednou co vysvětlovat -_-


Avatar uživatele
Registrovaný

1) Asi hlavně finanční problém. Fotky jednou zpracujete a "je to", ale video by muselo běžet stále. Kdo by to platil. Ostatně myslím, že např. fotky na seznamu jsou letecké.
2) Není tolik družic -> kamer aby dokázali sledovat celý povrch v použitelném rozlišení(?).
3) Družice běžně "stojí" na jednom bodě, říká se jim geostacionární a jsou to např. všechny, přes které se šíří TV a radio. Musí být nad rovníkem a letět stejnou rychlostí jako se otáčí země.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

cynique

Nejde sice o mapy a GPS, ale live video NASA vysílá z ISS.
http://www.n2yo.com/…

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Tak pardon.
Technicky určitě ne. Všimni si ale, že i na současných mapách je zvětšení jenom do určité míry. Načež přenášení obrazu v reálu, nikdo z důvodu utajení nedovolí.
Při prvních letech do kosmu se velmi dlouho tajilo jaká je dokonalá viditelnost
z kosmu. Z oběžné dráhy na kterých se tentokrát družice pohybovaly jsou vidět auta na mostech pouhým okem. Geostacionární družice jsou z jeho principu podstatně výše, nicméně pro dnešní digitální techniku to není problém.

První družice prováděly snímkování na klasický fotomateriál, tento byl z družic vypouštěn ve zvláštních pouzdrech, která chytala letadla nad oceánem do sítí !! Tehdejší radiový přenos nedokázal přenést rozlišení tehdejšího fotografického materiálu.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Nejenom že je odstraněna umělá odchylka, ale Garmin prodává navigace které umí GPS i Glonass najednou. Takže počet dosažitelných družic z konkrétního místa je dvojnásobný a přesnost navigování je na 20 - 30 cm !!!

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

je rozdiel medzi pohybom na mape (niekoľkokrát za sekundu a s presnosťou podľa prijímača - satelitov na to je dosť) a rozdiel sledovania on-line záberov z obežnej dráhy.
technicky to samozrejme možné je, pravdepodobne to existuje i reálne.
asi treba iba hľadať - niektoré zaujímavé úkazy v reálnom čase možno sledovať napr na nasa.gov.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Questman
Doporučuji nastudovat něco o geostacionárních satelitech a principu geostacionární pozice. Patří mezi ně všechny GPS, Glonass, i Galileo a všechny televizní satelity.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3222
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1211
Zlatý Kepler 951
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.