Kelt

Jak je to s GPS?

Dobrý den. Není problém sehnat GPS, kde si mohu nastavit navigaci, určení místa, nebo z místa určit souřadnice GPS. Například jsem zadal Praha
50°05 s.š a 14°25´´ vd.. Pro Staroměstskou radnici v Praze platí.
Souřadnice: 50° 5′ 13″ s. š., 14° 25′ 15″ v. d.
Souřadnice daného místa, znamenají jeden bod. Ale když budu konkrétně na určitém místě před Staroměstskou radnicí a zaměřím si tento bod jako průsečík dvou přímek, například si změřím úhel k některým bodům na Týnském chrámu a tím pádem mám moje stanoviště dané s větší přesností než GPS. Jaká je vůbec přesnost. Vím, že se to využívá při hledání pokladu. jaká je tolerance? Je to v metrech? Vím, že žádný přístroj nemůže být absolutně přesný a pracuje s určitou chybou. Mám na mysli asi toto. Na dané místo dám korunovou minci, ze spodu bude patrný rok a bude se lišit od ostatních podobných mincí. Kolem dokola v prostoru 2 × 2 m umístím tisíce podobných mincí. Znáte souřadnice a máte GPS. Najdete-li správnou, vyhrál jste. Najdete-li špatnou, je pod ní mina. Máte čas, ale je třeba se správně rozhodnout? Je to možné. Šel by někdo do toho rizika? Jaká je tady pravděpodobnost nálezu a přesnost GPS? Děkuji.

Nejlepší odpověď
lukas.zmizik

s tou přesností GPS je to daleko složitější problém, než že napíšeme nějakou toleranci v metrech
http://www.be­runa.cz/text-presnost-systemu-gps/

Další odpovědi
beer

Přesnost gps je cca 1,5 m, takže do rizika by nešel nikdo.
http://navigo­vat.mobilmani­a.cz/clanky/jak-zvysit-presnost-gps/sc-265-a-1313205/defau­lt.aspx

mosoj

Přesnost GPS je dána tím kolik v daném okamžiku přijímáme družic.
Aby byla vůbec určena poloha je třeba příjem minimálně ze tří družic, ale přesnost je velmi nízká ( cca 30 m)
Čím více družic se přijímá tím je přesnost vyšší. Dále přesnost ovlivňuje řada fyzikálních parametrů ovlivňujících vysílání.
V průměru se přesnost určení polohy pohybuje okolo 5 – 20 m .
Jsou navigace které příjímají signál jak GPS tak ruského Glonassu najednou. Jejich přesnost určení polohy je někde kolem 0,5 m.
Jsou to turistické navigace od Garminu a jeho novější automobilové.

Japonci pracují na systému který má zajistit polohu s přesností na 1,5 cm !!!!!

Quimby

GPS má pro civilní potřeby přesnost na metry, ale pro vojenské účely se pohybuje v desítkách centimetrů. Také je omezena nadmořskou výškou, myslím, že je to 15km nad mořem, ale to si nejsem jistej. Jde o ochranu proti výrobě teoristických raket, které by to používali jako navigaci.