Avatar uživatele
Deli

Úsporná žárovka s led – proč svítí i po vypnutí?

Máme v lampičce (ne stojací, na zdi s vypínačem též na stěně) led úsporku. Po vypnutí vypínače zůstává slaboučce svítit. Ne pár minut, ale pořád. I po 24 h od vypnutí vydává slabounké světlo. Dříve tam byla jiná žárovka a nedělala to. Manžel se chystá na velké hledání problému se zkoušečkou a otestování dalších žárovek v této lampičce a této žárovky v jiných svítidlech, já to vzala nejdřív tady přes odpovědi: Nevíte, proč se tohle děje? Nemáte s tím zkušenost?
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Pájo před 4079 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Do žárovky se dostává síťové napětí vadným vypínačem, vadnou izolací nebo indukcí. Lampičku je potřeba odmontovat a měřičem izolace nebo alespoň multimetrem zjistit příčinu. Nejspíš je vypínaná pracovní zem, nikoli fáze. I při obráceném zapojení by ale v případě kvalitní izolace svítit neměla. Jestli je přívod k objímce v nějaké kovové trubičce, která je připojená k ochranému vodiči, může se v trubičce napětí naindukovat. Pak bude stačit zapojit vypínač do fáze.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal Kole

No já bych se bál izolační stav měřit, protože to se měří 500 V (pokud si pamatuji z učňáku) a to by LED diody odpálilo.

Zkusil bych změřit náhradní unikající proud, ale to nezměříte běžným multimetrem. je potřeba revizní přístroj pro měření spotřebičů.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika