Kric.ouwner

Umíte někdo z elektrodovou svářečkou ?

Chtěl bych se zeptat jestli s tím někdo umíte , jestli by jste mi dokázali vysvětlit jak to funguje na jakém principu jakou to má sílu spoje a jeslti když s tím dělám si doma tak jestli k tomu potřebuji papíry ( což asi né ) nebo to je potřeba jenom když s tím pracuji někde , a jak se stím dělá , mám totiž jednu v garáži koupenou asi před 8 Lety za několik tisíc a nikdy se na ní nešáhlo ani se vlastně nezkusila :D , má asi tak 150 A , to je tak jediný co vím a ještě že byla koupena v Bauhausu :)…

Nejlepší odpověď
anonym

No tak to je bomba! Papíry určitě nepotřebujete, ale s papírama byste alespoň věděl, o co jde! Síla spoje je úměrná zkušenostem svářeče. V každém případě bych doručoval si koupit elektrody o průměru max. 2mm, vzít kousky železa a svářet, svářet, svářet. V žádném případě se do el. oblouku (to je to světlo, které vzniká při sváření) nedívat bez řádné svářečské kukly, která je opatřena křemíkovým sklem a sklem tmavé barvy.
Jinak co se týká techniky svařování" je nutno krátkým dotykem (stakato) elektrody o materiál zapálit el.oblouk a ten opatrným přibližováním elektrody k materiálu udržovat a současně vést elektrodu, aby udělala pěknou „housenku“. Jak jednoduché. Praxe je k nezaplacení!

Další odpovědi
venkovan

Když se to umí, drží to jako Káča na čertovi. Když ne, tak to i někdy drží.
popisovat to ale nemá cenu, che to zajít za chlapy aby ukázali jak se sváří, na co si dát pozor apod.

Existuje více druhů elektrod. Liší se jednak podle materiálu, který budete svařovat a také podle pólu, ke kterému je připojena. Nejběžnější sou bazické elektrody na plus pól. Jak už bylo zmíněno, potřebujete kuklu s tmavým sklíčkem a hlavně UV filtrem, protože při svařování vzniká UV záření, které umí způsobit bolestivý zánět spojivek.
Tzv. „kostru“, tedy ty menší kleštičky, připojené na mínus pól přicvaknete někam na svařovanou konstrukci, nastavíte si proud, který pro začátek vychází z tloušťky svařovaného materiálu a průměru elektrody (někde určitě najdete tabulku). Ten proud pak stejně podle zkušenosti musíte doladit. Pak dáte do těch druhých kleštiček s rukojetí elektrodu, sklapnete kuklu a škrtnete o materiál v místě budoucího svaru. Když se elektroda „přilepí“, přidejte trochu proudu, když se spustí moc silný gejzír jisker, proud uberte. Když se vám podaří zapálit pěkný oblouk, pomalu pohybujte elektrodou zleva doprava (jste-li pravák) a snažte se vytvářet rovnoměrnou housenku. Svar by neměl být v materiálu moc vypálený (s odtaveným okrajem) – to způsobuje vysoký proud, ani moc vypouklý a hubený, což je zase naopak nízkým proudem. Po ukončení svaru vemte majzlík a oklepte z housenky strusku. Pak uvidíte, jak se povedla.
Jinak pevnost správně provedeného svaru je vysoká, tato technologie se běžně používá ve stavebnictví na namáhané nosné konstrukce, i na tlakové nádoby. V průmyslu ovšem dnes už spíš svářecí automaty.