zdenda23

Umí včely jako jediné vyrábět vosk? Umí to i jiná zvířata? Člověk?

Odpovědi
RyuzakiKate

Co ušní maz? Ale takové zdravotní účinky jako včelí vosk mít asi nebude… :)
Mimo blanokřídlého hmyzu ho nikdo asi přímo nevyrábí (nevím o tom), ale třeba z lebeční dutiny vorvaňů se získává tzv. vorvaňovina ke kosmetickým účelům.
Jinak to umí mimo jiné i rostliny – vrstvička na povrchu listů zvaná kutikula je voskovitého charakteru a chrání pokožku (epidermis) před vysycháním. V potravinářství se využívá třeba karnaubský vosk, našel bys ho třeba v želé, kde se používá jako leštící látka.

mosoj

Ještě znám přírodní produkt a to palmový vosk.

Z ušního mazu bych svíčku nechtěl a také nevím co má společného s voskem.

RyuzakiKate

mosoj: stejné vlastnosti.