Anonym*

Tržní ekonomika je nahrazena ekonomikou příkazovou která v určitých chvílích funguje lépe víte o nějakém příkladu?

Tržní ekonomika je nahrazena ekonomikou příkazovou která v určitých chvílích funguje lépe víte o nějakém příkladu, kdy to tak bývá?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Typicky válečná ekonomika, pokud jde o dosažení požadavaného cíle (maximalizace zbrojní výroby). :)

Markantní ukázkou byla válečná ekonomika Rajchu, která navzdory všeobecnému nedostatku jak surovin, tak pracujících dokázala divy co se týká zbrojní výroby. ;)

Další odpovědi
Kepler

Především tržní ekonomika BYLA nahrazena ekonomikou příkazovou po dobu 40 let. Všichni víme, jak to dopadlo. Ale i dnes má v některých případech smysl, například v regulaci nájemného. Nebo zavedení ochranného cla. Ale takové vyšší zdanění cigaret a alkoholu žádný regulační efekt nemá. To si jen stát plní kasu.

da ny

Kladný příklad:
V Německu, nyní, během pandemie vláda nedoporučila/za­kázala zdražování potravin. U nás ceny rostly, během letních měsíců, ze dne na den ☹

successful

Příkazová ekonomika nikdy nefunguje. Odporuje to smyslu ekonomiky, proto ani kapitalismus ve světě nefunguje zcela dobře, protože se ekonomiku snaží regulovat, upravovat sazby a různě diktovat podmínky i celý směr ekonomiky. Ona ta ekonomika funguje, ale špatně a vede k úpadku či postupné bídě. Má to negativní efekt a přesto do ní některé státy zasahují právě z toho důvodu, aby se vyhnuli úpadku. Jenže si ho tím sami způsobují.
Regulace nájemného a clo taky mají negativní dopad.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.