štamgast

Trochu soli nebo sole?

Jaké je správné skloňování?

Nejlepší odpověď
annas

Sůl se skloňuje podle vzoru kost, ale v některých pádech kolísá.

Ale 2. p. správně trochu soli.

sůl – 2. p. j. č. – i, 1., 4., 5. p. mn. č. – i, 3. p. mn. č. – ím, 6.. p. mn. č. – o -ích, 7. p. mn. č.-emi

Další odpovědi
Drap

Trochu soli

Nuk nuk

Trochu soli, podle vzoru „kost“ = sůl bez soli jako kost bez kosti = trochu kosti = trochu soli.

marci1

Soli. Skloňování ženských podst. jmen mezi vzory „píseň a kost“.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=251