loosi

To je někde psáno, že kaapitán musí opustit loď jako poslední nebo to je jen nepsané pravidlo?

Nejlepší odpověď
annas

Historické pravidlo – kapitán ztroskotanou loď opouští úplně poslední. Dříve to byla věc námořnické cti, nyní je tato povinnost zakotvená v zákoně o námořní plavbě.
Velitel námořního plavidla je povinen opustit námořní plavidlo poslední," píše se v zákoně o námořní plavbě, který platí ve většině zemích. Od roku 2000 platí tato právní úprava i v suchozemském Česku. Na konci každé plavby také musí kapitán sepsat zprávu o stavu lodi.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/160587-namorni-zakon-zni-kapitan-opousti-lod-jako-posledni/

Další odpovědi
Vojtěch

Včera večer byl na ČT24 rozhovor s českým námořním kapitánem. Podle českých zákonů je kapitán opustit loď jako poslední. Před ním loď opouští posádka a před posádkou cestující. Na moři je to pak všeobecně uznávaný úzus (pravidlo či ustálený zvyk, který není povinný, psaný, ale v určité oblasti všeobecně přijímaný a respektovaný).

Doplňuji:
Tak jsem se dočetl, že podle Italských zákonů hrozí kapitánovi, který opustil loď dříve než poslední pasažár, hrozí až dvanáct let vězení.

http://overhe­adbin.msnbc.msn­.com/_news/2012/01/15­/10159776-ship-owner-significant-human-error-by-captain-likely

SINGO

vagra

Pro odpovídající-zbytečně jste se namáhali s formulací odpovědí.
Pravděpodobně jste opoměli pravidlo, že odpověď má být pregnantní, přitom krátká, úderná a hlavně, nesmí jí chybět výstižnost. Všechny atributy byly, podle hodnocení, zjevně splněny.
Ale nezoufejte.
S tím vším dostanete, zcela zdarma a aniž byste chtěli, poměrně dost informací jak o tazateli, tak i o odpovídajícím.
Tak pro příště ...... ! 😁

led

Otázky sa tu zodpovedajú nielen kvôli jednému pýtajúcemu sa, ale aj ako informácia pre druhých.
PS.
ak by sme sa báli nejakú informáciu o sebe pustiť, neboli by sme vôbec na internete. Je jasné, že nielen zo spôsobu textu ale i z informácii o počitači možno získať aj dôležité informácie nielen pre psychologa-amatera ale aj pre iných.

vagra

Led, je mi zcela jasné, že odpovědi na otázku, mohou být užitečné pro mnoho dalších lidí.
Připadá Vám však standardní, že pro tázajícího se, potažmo pro ostatní uživatele Odpovědí, pro které by odpověď byla zajímavá, je pár teček užitečnější, než např. ta Vaše ?
Nic jiného v tom nehledejte.
Svým příspěvkem jsem chtěl jen upozornit na to, že si tady někdo dělá srandu.
Proto i ten smajlík na konci..:-D

led

Kapitán zopovedá za cestujúcich, posádku, náklad a loď v tomto poradí.
Pred opustením poškodenej lode je povinný presvedčiť sa, či na lodi neostal žiadny živý cestujúci a člen posádky a až potom môže opustiť loď, ak nie je možné iným spôsobom náklad a loď zachrániť.
V tomto zmysle (ale právnicky) sú formulované lodné predpisy.
Z rozhovorov s námorným dôstojníkom pred plavbou do Perzského zálivu počas ropnej krízy.