Complex

Ten, kdo umí hrát na piáno či klavír, tak díky znalosti kláves ovládá i hraní na varhany či další klávesové nástroje?

Nebo se na piáno a varhany hraje rozdílně?

Nejlepší odpověď
annas

Na varhany se hraje i nohama, je třeba ovládat různé registry, ale klaviatura je stejná.

U klávesového akordeonu je pravá ruka totožná s klavírem, sice v menším rozsahu, ale technika hry je jiná. .

Další odpovědi
Edison

Varhany jsou úplně jiný nástroj. Klaviatura u varhan je jen jedna z částí. Jistou podobnost to však má.

led

Nie, ale môže sa ľahšie naučiť.
Samotný princíp funkcií a hrania je rozdielný.
Rovnako, ako nemôže ten, kto vie lietať na malom jednomotorovom lietadle, bez ďalšieho školenia prejsť na pilotovanie veľkého nadzvukového lietadla.

xxx3

„Ovládá“ je silné slovo. Klavírista na varhany zahrát může, ale pouze rukama (hrát i na pedály bez cvičení prakticky nejde). A pak jsou tam i jiné odlišnosti – tuhost a odezva klávesnice (v závislosti na typu mechaniky – traktury), absence dynamiky, nemožnost využívat pedály na způsob klavíru aj. Další věci je, že na varhany by nezněly mnohé klavírní skladby moc dobře, ale třeba ty Bachovy (i jiné barokní) by zněly celkem příjemně.