Avatar uživatele
Retko

Tabule (geologie)

Potreboval bych nazorne vysvetlit co je to za utvar. Pokud byste vedeli o nejakych obrazkach nebo videu bylo by to super (pokud je to potreba)..

Dekuji
Doplňuji:
Promin kenyrts, ale nejak z toho co pises stale nevim co znamena tabule. Pokud by nekdo vedel, tak se podelte prosim…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Retko

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? fortin před 5271 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tabule je plochý reliéf („plastika“ mírně vystupující z plochy) daný strukturou geologického podkladu. Vzniká na horizontálně uložených horninách. Útvar, který připomíná desku. Např. Česká tabule – plošina. Ruská tabule – nezvrásněná oblast.
Doplňuji:
Slovníček zeměpisných pojmů – Autor: Pavel TAIBR
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=2&ved=0CCwQFj­AB&url=http%3A%2F­%2Fwww.gymnazi­umdc.cz%3A88%2Fp­redmety%2Fzeme­pis%2Fdata%2Fdoc%2Fd­own.php%3Fname%3DSlov­n%25C3%25AD%25C4%258Dek%­2520zem%25C4%259Bpis­n%25C3%25BDch%2520poj­m%25C5%25AF.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kenyrts

Geologie

Českosaské Švýcarsko (Labské pískovce) náleží ke geologicky méně pestrým částem českého masivu. Velká většina území je budována turonskými kvádrovými pískovci, v nichž se vytvořilo množství různorodých tvarů povrchu. Labská pískovcová oblast je nejsevernější součástí rozlehlé české křídové tabule.

Geologický vývoj oblasti započal zhruba před 700 milióny lety. Ke starému krystalinickému podloží patří ortoruly krušnohorské jednotky, úzká zóna metamorfovaných hornin (fylitů) a hlubinná tělesa žul a granodioritů lužického masivu. Tyto nejstarší horniny vzniklé v průběhu mladšího proterozoika a staršího paleozoika jsou odkryty pouze při západní a severovýchodní hranici chráněné oblasti a v hlubokém údolí řeky Labe a svým rozsahem zaujímají jen minimální plochu povrchu území.
http://www.stre­am.cz/video/366585-pravcicka-brana-ceskosaske-svycarsko
http://www.ces­katelevize.cz/pro­gram/209542158760001-krajina-tajemstvi-ceskosaske-svycarsko.html?on­line=1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Michal

Nevím,ale jistě by se odpověď dala najít na Googlu,nebo jiném vyhledávači.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek