vopice

Studium & zaměstání

Jestliže studuji VŠ prezenční formou, mohu mít zároveň zaměstnání na plný úvazek? Kdo mě pak platí soc. a zdrav. poj.?

Nejlepší odpověď
standa

Studium na VŠ není zákonnou překážkou pro případné uzavření pracovního poměru i na plný úvazek.

Kolize však nejspíš nastane pokud zaměstnavatel nebude chtít brát ´ohled´ na vaše studijní povinosti. Ale vše záleží od dohody.

Pokud je vám méně jak 26 let, tak pojištění za vás bude primárně hradit stát. Z tohoto důvodu je ke zvážení zda budoucímu zaměstnavateli nenavrhnout výhodnější formu pracovně-právního vztahu, např. Dohodu o provedení práce (DPP). Je zde ale omezení max.počtu odpracovaných hodin…, i když i s tímto omezením si šikovný zaměstnavatele poradí 🙂
Doplňuji:
Ještě bych doplnil, že pokud se zaměstnavatelem uzavřete DPP, tak v případě nemoci nebude mít nárok na nemocenské dávky, a to i přesto, že budete pojištěn(a) jako student… vysvětlení viz zdroj.

Zdroj: http://studen­t.finance.cz/pra­ce-a-dane/informace/so­cialni-pojisteni-studentu/davky/