annas

Souvisí nějak váha moře s váhou jeho významu? Proč se nemají brát věci na lehkou váhu, má-li všechno svou váhu?

„Buď opatrný na slova, jejichž váha klesá“ Otto František Babler

Klesá váha slov, nebo záleží to jen na nás samotných?

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/09/03/14/15/mo­tion-1641781_960_720.jpg

Vyjádří se ještě někdo?

Nejlepší odpověď
Drap

Váha . občas ji zaměňujeme s hmotností. Pokud chceme znát váhu svého těla, nebo nějakého předmětu, tak je to poměrně snadné. Těžko však nám pomůže zařízení na měření hmotnosti, pokud nemáme brát něco na lehkou váhu. Kde je váha myšlenek, váha činů, popřípadě slov? Tam už měřit nejde tam jde už jen o úhel pohledu a o filozofii.
ale zpět k otázce. Váha moře by šla spočítat , pokud budeme brát hmotnost vody. Jistě by jsme došly k velkému číslu. Pokud však budeme přemýšlet o váze moře jako živlu tak dospějeme jistě k tomu, že může způsobit obrovské katastrofy, na druhé straně nám může dát spoustu surovin, potravy a energie tak dospějeme k tou, že tato váha je také velká, ale skutečná velikost bude závislá na subjektivním posouzení. Obdobné je to u váhy slov a váhy našeho projevu. Myslím si, že celkově ve skutečnosti tato váha klesá. Pamatuji doby kdy slovo, popřípadě podání ruky mělo velkou váhu a to co se řeklo , tak beze zbytku platilo. Dnes je situace velmi odlišná. Dnes bez písemné smlouvy neplatí téměř nic a i se smlouvou to může být problematické. Z toho i logicky vyplývá, že pokud chceme, aby nadále váha slov neklesala, musíme se podle toho všichni chovat.

Další odpovědi
Kepler

V tomto kontextu by asi bylo vhodnější nahradit slovo váha slovem význam. S hmotou, či váhou to nemusí mít nic společného. Význam moře spočívá mmj. v důležité úloze v ekosystému planety, zdroji potravy, přepravní cesty atd. Každé slovo, každá informace nebo idea má svůj význam. Od nicotného vlivu až po dějinotvorné události a rozdílu mezi životem a smrtí. Nepřičteme-li dostatečný význam ekologickým problémům, může se to stát pro existenci lidstva osudné. Nepřičteme-li dostatečný význam dobrým radám svých rodičů nebo třeba radám lékařů, budeme špatně vychováni a podle toho bude vypadat náš život nebo jakým způsobem zemřeme. Všechno má svou váhu, resp. význam.

RyuzakiKate

Hlavně obezita by se neměla brát na lehkou váhu.
Ale taky hlavně važme slova, jelikož slovo může mít velkou moc, a na někom, kdo si všechno bere moc osobně, to může zanechat dlouhodobé následky. Kdo dělá přesný opak, má všude navrch a nikdo ho nemůže rozhodit.

mosoj

Nějak moc nerozumím otázce. Nicméně váhu slovu dává osoba která ho vyřkne nebo napíše. Souvisí to s charakterem té osoby a jeho obrazem v mysli ostatních lidí.

pusinka50

Drap: hodně dobrá odpověď:-) nenapadá mě ani, co dodat:-)