Kajbl

Slovo „zorientovávat“ není spisovně správně?

Je slovo „zorientovávat“ spisovně správně nebo ne? Dle Googlu, příručky a MS Word se zdá, že ne, ale určitě jsem to několikrát slyšel/četl.

Odpovědi
Pepa25

O tom, co je spisovné, nerozhoduje ani Google ani MS Word. SSČ i ASSČ uvádí, že orientovat (se) je sloveso vidu dokonavého i nedokonavého, takže odvozené slovo „zorientovávat“ je sice příponou vytvořený tvar nedokonavého slovesa, ale nesprávný. Jazykový korpus si několik výskytů uvádí https://www.kor­pus.cz/slovo-v-kostce/search/cs/zo­rientov%C3%A1vat ale raději bych to nepoužíval.

Lukáš Rusek

Slovo „zorientovávat“ není spisovně správné v češtině, ale používá se v běžné mluvě a psané komunikaci. Správným spisovným slovem je „orientovat“ nebo „se zorientovat“. Slovo „zorientovávat“ se vyskytuje například v názvech knih a článků, kde se používá jako zkrácený a srozumitelný výraz pro složitější popis o procesu získávání orientace nebo srozumění s něčím. Při psaní textů se však doporučuje používat správné spisovné slovo „orientovat“ nebo „se zorientovat“.

Kajbl

Děkuji za odpověď Pepo