HDMI

Šlo by v dnešní době simulovat k vyšlechtění hmyzu prostředí, kde by byl obsah kyslíku 2×-4× (třeba i vícex) větší?

Pokud velikost hmyzu záleží na obsahu kyslíku, dal by se tímto způsobem vyšlechtit podstatně větší hmyz, než známe, nemýlím-li se. Tvrdí to studie jistého amerického vědce z jisté americké univerzity. A teď jsem také našel článek, že prý to již někdo zkoušel. Vážky prý skutečně rostly více, zato švábi se prý zmenšili. Bohužel se ani u jednoho nepíše ani přibližně o kolik a jak dlouho to zkoumali. Protože je rozdíl zvětšovat vážku pět let a půl roku. A před pár miliony let žil na zemi údajně metrový komár. Takže by to mělo být možné. 😉

Odpovědi
Kepler

Změnit atmosféru v omezeném prostoru není problém. Kde jsi vzal, že velikost hmyzu závisí na obsahu kyslíku?

dudu

Ano to lze snadno ověřit – vytvoříš kyslíkem obohacenou atmosféru a asi tak milion let vyčkáš co to udělá.

zjentek

Simulovat prostředí s kyslíkem není problém, pomalu se to jeví jako nutnost.

arachis

Také jsem viděla ten dokument. Ale asi by to chtělo zase těch milion let. Uřčitě by nepomohl měsíc ani 5 let. A také to nebyla otázka jen kyslíku, ale celkového ozonu a čistoty prostředí bez chemikálií.

klumprt

Otázka je, jestli nerostl ten větší hmyz jen díky výživě. Kdyby se vybral druh, který má krátký reprodukční cyklus, např. octomilky a důsledně by se selektovaly jen ty největší z každé generace, třeba by se podařilo něčeho dosáhnout. Ale asi by to byl dost nákladný a dlouhý pokus. Ani si nedovedu představit, jak by se vybíraly ty největší.