Smackdown

Sklenka vína po jídle, může mit negativa na náš lidský organizmus?

(Oxid siřičitý)

Nejlepší odpověď
annas

1. Uvádí se, že sklenka vína, především červeného, prospívá.

"Na porce, které sníme, víno určitý vliv skutečně má. Zásadní roli ovšem hraje, zda alkohol pijeme před jídlem, během něj, nebo až po něm. Jedna z posledních vědeckých studií na toto téma vyšla nedávno v časopise Discover.

Odborníci nechali účastníky pokusu pít alkohol (konkrétně půl láhve odrůdy Cabernet Sauvignon Shiraz) před jídlem a při něm. Velikost snědených porcí poté srovnávali s množstvím jídla, které si dopřáli strávníci bez doprovodné sklenky. Účinky alkoholu na chuť k jídlu a energetický příjem ze stravy sledovali po čtyři dny. Výsledky byly jednoznačné: Příjem energie z oběda se zvýšil o 25 %, pokud si lidé dali víno 20 minut předem, a o 22 %, když popíjeli během jídla. atd."

https://www.sto­plusjednicka.cz/je-pravda-ze-piti-vina-pri-jidle-prispiva-k-tloustnuti

Názpry se různí – přečtěte si v dokazu.

2. „Červené víno je zdravé, ale také škodí“
https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/358202-cervene-vino-je-zdrave-ale-take-skodi.html

Zřejměw opravdu záleží na množství, pavidelnosti a metabolismu jedince, zřejmě i zdravotním stavu.

Další odpovědi
Kepler

Rozhodně ne, vyloženě prospívá. Jak lékaři – notorici tvrdí, alkohol v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství. Znamená to ovšem, že vypít demižónek vína za měsíc je OK, ale vymlasknout ho na jeden zátah už nikoliv. Oxid siřičitý v tak malém množství, které víno obsahuje, neškodí. http://www.zna­lecvin.cz/oxid-siricity/

hapiky

Víno, pivo a jakožto alkohol vůbec v malém množství neškodí ale prospívá. Samozřejmě pokud dotyčný disponuje zánětem jater, steatózou nebo dokonce cirhózou, každá kapka alkoholu je pro něj škodlivá či zničující.

ivzez

Ano.
Pro někoho může mít i jedna sklenka vína po jiídle negativní dopad.
Jinému zase může prospět. (Záleží na okolnostech.)

mosoj

Je až zarážející, jaká tolerance je v naší zemi k alkoholu. Smějeme se Rusům, ale ve spotřebě alkoholu jsme před nimi!! Etylalkohol je především jed!! To nám ale nevadí, ale jiná é-čka ano!! Pohádky o prospěšnosti alkoholu si nechte pro sebe.