Avatar uživatele
Registrovaný

Schizotypní porucha osobnosti F21

Může se člověk s touto poruchou normálně zařadit do společnosti, znáte někoho takového? Dokážete pochopit myšlení "šílenců"?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vztahovační podivíni a samotáři - lze je pochopit i respektovat, ale pokud mají být léčeni, nesmí lékař přijmout jejich skutečnost. Zařadit se do společnosti mohou, žije jí v nich mnoho. Pokud ale jejich problémy přerostou, je třeba nasadit medikaci.
Schizotypální porucha osobnosti je ve své podstatě výraznější schizoidní porucha osobnosti. Patří k ní "útěky" ze sociálních situací, vlastní a zvláštní myšlenkový svět, tendence vztahovat všemožné okolní dění k vlastní osobě a nepraktičnost v běžném životě.

U pojmu schizotypální vidíme podobnost s pojmem schizofrenie, což je závažná duševní porucha charakterizovaná mimo jiné halucinacemi, bludy, vztahovačností a emoční plochostí. S jistým zjednodušením lze říct, že schizotypální porucha osobnosti je chronická slabá schizofrenie. U schizotypních lidí se halucinace vyskytují občas, zejména ve zvýšené zátěži, a jde spíš o pseudohalucinace (nepravé halucinace), protože člověk si vzápětí uvědomí, že nešlo o skutečný vjem.
Schizotyp se často vyjadřuje velmi zvláštním způsobem – rozvláčně, spletitě a pro běžného člověka jsou jeho sdělení obtížně chápatelná. Myšlení mívá magické – vysvětluje vztahy mezi jevy pomocí energií, kouzel, může věřit na tušení, telepatii, jasnozřivectví atd.
Původ schizotypální osobnosti bude zčásti biologický, protože v příbuzenstvu schizotypů se někdy vyskytují schizofrenici; částečně hrají roli i faktory prostředí. Zdá se, že tito lidé mají potíže chápat běžné vztahy příčina-důsledek, takže některým jevům přiřazují zvláštní (magické) příčiny a obestírají je složitými vysvětleními (proto to zvláštní a spletité myšlení a mluva).
Více v odkazu.
http://www.solen.sk/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1157
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 633
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.