annas

„Sám nejsi nic, jsi tedy nula. Součet tisíců nul je také nula." Jak chápete význam tohoto aforismu od dr. Jana Sobotky?

Dva úhly pohledu – čeština a matematika. Jazykový výklad je mnohoznačný, zatímco matematický je jednoznačný. Je to tak?

Dají se jazyková sdělení s matematickými údaji, třeba různé hříčky atd. vždy řešit jen matematicky?

Inspirovala mě tato otázka: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mame-li-na-teplomeru-0-st-c-a-rekneme-ze-bude-2x-vetsi-mraz-jaka-bude-teplota

--
Jan Sobotka je známý autor aforismů, vydal několik knížek, jsou přeloženy do různých jazyků.

Aforismus definuje jako „úvahu v instantní podobě“. Nejen z toho vyplývá, že aforismus má logiku, často jde totiž o jinotaj, který obsahuje hlubší myšlenku, závažnější autorův postřeh atd.

Nevíme, jak autor uvažoval, proto se náš pohled liší. Dokáže něco tisíc lidí, i když „matematicky“ jsou nula?

Nejlepší odpověď
led

Záleží od pohľadu
Matematicky má Dr.Sobotka pravdu
K jazykovej stránke sa nebudem vyjadrovať
Ale významovo, ani zo spoločenského pohľadu, ani z pohľadu filozofického s týmto chápaním nemožno súhlasiť.
No je možne, že týmto výrokom Dr.Sobotka chápal sám seba a svoje názory, ale k tomu by sa mal vyjadriť sám, pretože takto vytrhnutú vetu z kontextu možno prevracať akýmkoľvek smerom. Podobne ako samostatnú vetu moderátora počasia z odkazu v otázke bez ďalších súvislostí…
Sám nejsi nic, jse tedy nula…, ale práve vďaka jednotlivcom ľudstvo dosiahlo dnešné postavenie v galérii života.
Tisíc nul dokáže zmeniť štátny režim, ale niekto (môže to byť spočiatku aj ktosi spoločensky bezvýznamný -spoločenská nula-, čo dokáže spojiť ľudí k svojmu názoru) musí s tou myšlienkou prísť

ivzez, zjavne vám uniklo, že hovorím o „spoločenských nulách“ a história moje tvrdenie potvrdzuje.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že tohle není v žádném případě matematický problém, je to prostě aforismus. Takové slovní hříčky nevyžadují logiku. Já bych to přeložil asi takto: sám nic neprosadíš, jsi bezvýznamný. Tisíc bezvýznamných taky nic neprosadí nic. Jestliže sám bezvýznamný nejsi a máš vliv, je třeba tisíce stejně vlivných, aby se něco dalo prosadit. Něco jako většina v parlamentu, nebo tak nějak.

Mimochodem: moji teorii z inspirující otázky jsem si už ověřil, v podstatě je správná i když platí přesně jen pro tzv. ideální plyn. Omlouvám se, že to tahám sem, ale k té původní otázce, která je už starší než jeden den, by se už nikdo nevracel. Potvrdil mi to jeden velmi kvalifikovaný uživatel zde.

Drap

Chápu to tak, že sám člověk mnohokrát nic nezmůže. Mnoho lidí však může změnit téměř cokoli. Je to další důkaz toho, že jazyková otázka neni zaměnitelná s matematickou. Když použijeme logiku, tak z toho jasně vyplývá , že mluvené slovo má spoustu významů a matematické úkoly musí být jednoznačně určeny.

Lamalam

U aforismů není nutné provádět matematický důkaz.

ivzez

Ne, jazyková sdělení ani jazykové hříčky obsahující matematické údaje
nelze vždy řešit (pouze) z hlediska matematiky.
Ovšem v případě Sobotkova aforismu je matematické řešení na místě
(Nerozvádím záměrně. Ti, komu je to jasné, rozvedení nepotřebují a těm
druhým by ani rozvedení nepomohlo).

_______

Reaguji na odpověď Led:

Ani 7 miliard nul nedokáže změnit státní režim, natož tisíc.

Záleží to samozřejmě na úhlu pohledu.

Pod „nulou“ si představuji někoho člověka bez jakékoliv invence či ambice. Takový člověk (ani tisíc takových lidí) není schopen (není schopno přijít s myšlenkou, která by k něčemu vedla, dokázala sjednotit lidi apod.

zjentek

Vypadá to, jako/by ten pán v aforismu naznačoval potřebu toho, aby se lidstvo družilo a ne separovalo …tedy jakoby šel opačným směrem než ostatní teď jdou, do všech vrážel rameny a zřetelně viděl obě cesty, protože přišel odtamtud z toho bodu, kam teď všichni (bez něj) kráčí a „tedy ví“, do jaký to vede …píp. To je strašné! On to vidí a druzí ne! Ježiši! ;) V tomto případě by to celé mohlo být chápáno jako pošetilost (protismyslnost) veškerého činění člověka (jako jediného z fauny + flora má taky smysl ;)), respektive vlivu člověka na veškerenstvo. Jako hádanka to nevypadá. Předpokládám, že uvnitř hlavy to měl nějak takhle hrdě hozené (zaručit nemohu), jinak by nebylo možný to vyplodit a po matice bych v tom ani moc nepátral- přeji krásný den a hodně štěstí, annas. Zjentek ;)

lota

Vykládala bych si to spíš v té matematické rovině. Člověk, celé lidstvo není o nic víc než jakékoliv jiné společenství na planetě. Může se tvářit jak chce, ale není nic. Je jen součástí něčeho mnohem většího.

Jose1f

Rozumím tomu tak, že sám nejsi nic, jsi nula. Takových nul jsou miliony a nezmůžou nic. Ale stačí před tyto nuly postavit jedničku (třeba Havla) a dostaneš obrovské číslo, obrovskou energii, revoluci, která zničí velké říše, nastolí nové režimy atd. atp.

Miloslav

Sám Sobotka je O/entou!

v.muller

0,001 je po zaokrouhlení nula, ale 1000 × 0,001 už je jednička.

annas

Vidím to nějak takto:

Moje profesorka a CJL při rozboru básně se často zmiňovala, že jde o pohled náš, jak slovům básníka rozumíme. Odvolávala se na setkání s básníkem V. Nezvalem (asi, nejsem si jménem jistá)., když se ho studenti ptali, zda dobře pochopili jeho verše. Básník reagoval, že by to tak mohl být.
Tak je to stejně i s vysvětlením aforismu.

Mohl se autor třeba inspiroval Neumannem či Shakespearem, kteří použili v básních slova „Sám nejsi nic“. „Struna se strunou se spojí, jásavý zpět – „Ta píseň beze slov, v níž hlasů na tisíc zní tónem jediným, říká: "Sám nejsi nic.

Matematicky, nebo přeneseně jako nic? Matematicky je tvrzení pravdivé. . Jenže z pohledu jazykového vyjádření je to jinak. Jde o nadsázku, využití různého významu slov, dá se říct – hříčku se slovy – třeba filozofické řešení.

  1. Bereme-li jednoho člověka z davu, často nic nezmění, nedokáže. V tomto smyslu je nula. Ale když se k němu přidá tisíc lidí (myšleno neurčitý počet) již nejsou nula, dokáží změnit dějiny.. Zde již nejde o matematiku.
  2. Když se člověk narodí, je potenciální nula, čistá, nepopsaná deska – tabula rasa. Teprve ve spojení s druhým něco dokáže. Člověk je stvořený do páru – zákon protikladů, takže postupně vzniká či se rozvíjí sociální inteligence. Ale pokud se tak nestane, tento člověk zůstane nulou, je sám mezi lidmi, protože se chová jako neomezený vůdce., převládá u něho arogance, chybí charisma atd. Je to ambiciozní nula. V očích jiných neznamená nic. Zde se dá brát částečně matematicky.
  3. Tisíc lidí jsou málo, jsou nula – ve významu začátek něčeho nekonečného – z množství lidí, které žije na zemi.

Určitě jsou možné i další výklady – třeba filozofie. .
Třeba to, že nula je jakýsi kruh. Kruh je dokonalý, nekonečný. Takže nic je nula, ale není nic, protože je projevem něčeho, dá se říct, že je to absolutno. Proto z nuly něco vzniká a začíná, čím víc nuc, tím více možností něco dokázat.

„Absolutno o existuje samo sebou a zapříčiňuje vše ostatní bezpodmínečné,ne­konečné, neomezené, dokonalé a bezvztažné bytí“
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ab­solutno

ivzez

@Led:
Napsala jste:
„Tisíc nul dokáže zmeniť štátny režim, ale
niekto (môže to byť spočiatku aj ktosi spoločensky
bezvýznamný -spoločenská nula-, čo dokáže spojiť
ľudí k svojmu názoru) musí s tou myšlienkou prísť.“

Kdo je „společenská nula“? Podle mne ten, kdo společnosti nemá
co dát, nedokáže ji ničím obohatit, nemá vlastní nápady, myšlenky…
vše přejímá od ostatních.

Jak by někdo takový mohl přijít s myšlenkou,
která by zaujala natolik, aby lidi sjednotila?
Nebo dokonce vedla „ke změně státního zřízení“?
_____

Problém je podle mne v pojetí obratu „sám nejsi nic“.
Mně se ve spojení s člověkem vůbec nelíbí.
Každý člověk má ve společnosti nějakou roli
i význam → přestože to někdy není „na první pohled“ vidět…

led

Nemáte pravdu.
„Spoločenská nula“ je ten, koho spoločnosť neprijíma. Ale zamysleli ste sa prečo?
Nie je to len ten, kto sa sám svojim správaním, svojimi činmi vyčlení zo spoločnosti…
Nie je to len ten, kto vzhľadom na svoj zdravotný stav je „neprijateľný spoločnosťou“
Nie je to len „ten, kdo společnosti nemá co dát, nedokáže ji ničím obohatit, nemá vlastní nápady, myšlenky…
vše přejímá od ostatních.“

„Spoločenská nula“ aj ten, kto práve pre svoje presvedčenie, svoje vlastnosti, svoju prácu pre tých, čo to potrebujú, sú je tými „spoločnosťtvor­cami“, tými, čo na to majú prostriedky vytláčaný zo spoločnosti, nie pre jej záchranu, ale pre udržanie si moci, prvenstva týchto uzurpátorov moci. A spoločnosť tlieská a prikyvuje tomuto mienkotvorcovi, pretože si nevidí ďalej od nosa, vlastnej peňaženky a svojho pohodlia.
Pýtate sa: „Jak by někdo takový mohl přijít s myšlenkou,
která by zaujala natolik, aby lidi sjednotila?
Nebo dokonce vedla „ke změně státního zřízení“?“
Ja sa pýtam vás: počuli ste niečo o Kube a Fidelovi Castrovi?

led

zjentek, celé som si to v duchu transformovala do VR (vituálnej reality) v 3D, vlastne 4D zobrazení (4.dimenzia = časová os) a k tomu priestorový zvuk…
toto by sa malo premietať v hlavnom čase a nie tie slaboduché akčné filmy.

annas

Ad Kepler,

nejsem matematik. Jen uvažuji. Domnívám se, že není možné zaměnit stupnici C za F nebo K. Nejsou dané další podmínky.

I názory matematiků se liší, dva známí matematikové se mně vysmáli.

Co člověk, to jiný názor. Nědo vymyslel jako hádanku a zaměstná tolik lidí.
Jak jsem napsala, 62 lidí řešilo na SK, ale nevím, k jakému závěru došli.

V dnešním Koření (pořad na Nově) bylo uvedeno následující. Je to něco podobného.

Člověk při hovoru dělá hluk s hodnotou 60 dB
Startující letadlo dělá hluk s hodnotou 120 dB

Redaktorka uvedla, že letadlo dělá 2× větší hluk. Je to správně ?!

http://pc.porad­na.net/q/view/73192-hadanka-tentokrat-z-dnesniho-koreni#r73193

V odkazu je i ta o teplotě.

Stejně řeší zde. Kromě změny stupnice je uvedené to, co si myslím já, ale netvrdím, že mám pravdu.

Jeden uživatel píše „takú blbosť by nehlásil ani Ilko“
http://birdz.sk/fo­rum/ak-je-dnes-rano-teplota-0-stupnov-a-v-televizii-hlasia-ze-zajtra-bude-dvakrat-chladnejsie-ako-dnes-rano-aka-teplota-bude-za/110934-tema.html/

http://forum.ma­tematika.cz/vi­ewtopic.php?id=12498

Kepler

V podstatě nejde ani o záměnu, jen přepočet. Ke st. C přičteme 273 a máme to v kelvinech. Matematik se může smát, ale bez znalosti fyziky se směje jako laik. Redaktorka jako laik taky vypustila z úst nebetyčnou blbost. Zdvojnásobení hluku je už rozdíl cca 3 dB, jde o logaritmickou stupnici.

annas

Našla jsem v anglickém zdroji vysvětlení, otázka se tam opakuje stejně jako u nás už skoro 10 let.

Vědecký pracovnik z university uvádí, že věta nemá žádný „vědecký smysl“.

Je to opravdu jen hříčka, hádanka, není určená odborníkům, ale laikům, takže jakékoliv převádějí na jinou stupnici či absolutní nula, jak i uvádějí v ang. zdrojích, je nesmyslná.

Matematik, jehož jsem citovala, je i chemik a fyzik, takže má více znalosti než laik.

Nejsem odborník, ale jako laik odpovídám na to, co jsem přečetla, kde nejsou žádné zmínky o převádění atd. Hned poprvé jsem napsala, co je zima, či mráz.

Opakuji, proč převádět na Kelvina, když jsou uvedeny stupně Celsia.

Jsem ráda, že dva vědci fyzikové se dívají na otázku jinak, když vycházejí z toho, co je zima.

Lamalam

„Je to opravdu jen hříčka, hádanka, není určená odborníkům, ale laikům, takže jakékoliv převádějí na jinou stupnici či absolutní nula, jak i uvádějí v ang. zdrojích, je nesmyslná.“

Proboha. Proč nesmyslná? Který fyzik tohle řekl?VŠECHNY termodynamické výpočty se VŽDY provádějí s termodynamickou teplotou vyjádřenou v K. Dosaďte si do libovolného výpočtu teplotu v °C nebo v jiných relativních jednotkách a správného výsledku se nikdy nedoberete. Přece nemůžete počítat s teplotou na stupnici, která nemá definovaný začátek. Právě proto byla definována absolutní Kelvinova stupnice!

led

Keď sa v informácii podávajú dáta v jednej teplotnej stupnici, všetky informácie sa musia viazať k tejto stupnici. V spravodajstve sa musí dodržiavať postupnosť a previazanosť informácií.

annas

Nikoho nepřesvědčuji, neurážím, neznevažují jeho odpovědi, beru tak, jak zní otázka, která je na netu zařazena mezi hádanky, vtipy či filozofickou úvahu.

Vy jste odborník, takže se na to díváte jinak.

Přečetla jsem asi 100 reakcí, několik uživatelů převádí na Kelvina, v ang. zdroji pak řeší absolutní nulu, ale to jde mimo mě.

Hledala jsem na netu až po vložení své odpovědi a konzultaci s dvěma matematiky a jedním fyzikem.

Jaký na to mají názor v anglické diskuzi dva fyzikové – snad jsou, protože reagují i v jjných odborných diskuzích – – jsem doplnila ve své odpovědi u Keplerovy otázky.