FlAsh_7

S jakym i/y se píše Tokio?

Nejlepší odpověď
Malvína

Z hlediska pravopisu je důležité, že na rozdíl od angličtiny, kde se název japonského hlavního města píše s ypsilon (Tokyo), v češtině se používá měkké „i“. Píšeme tedy Tokio, nikoli Tokyo.

Zdroj: https://proofre­ading.cz/cesti­na-pod-lupou/tokio-nikoli-tokyo/

Další odpovědi
kurec

S měkkým v češtině s tvrdým v angličtině no a v japonštině ve znacích které znamenají východní hlavní město jelikož od minulého hlavního města(kyota) je víc na východ.

marci1

Píše se Tokio. 🙂
Tokio je zeměpisný název, který označuje hlavní město Japonska. Oficiální japonský název zní „Tokijo“, při přijetí do českého pravopisu došlo k odstranění „j“, jinak byl název zachován, proto tedy „i“.
Původní „j“ však zůstalo u přídavného jména odvozeného od názvu tokijský, a to i z důvodu výslovnostních. Název se zcela začlenil do českého systému skloňování – Tokia, Tokiu, Tokiem atp.
https://www.pra­vopisne.cz/2015/03/­tokio-x-tokyo/

zjentek

Tokio stejně jako Rokio!