annas

Rozuměli by si mezi sebou houbaři z různých oblastí, když často slyšíme, že je houbaření českou národní vášní?

Sice počasí houbám nepřeje, ale snad se dočkáme.

Který oficiální název houby se skrývá pod lidovými názvy?

Názvy z časopisu Sféra 8/2015

  1. turek, sirka, havíř, bosák, dragoun, špičník, komprdák
  2. loupáček, verpánek, sosnůvka
  3. masák, márinka, masařka, bečvářek
  4. biskup
  5. husí pupek, kožíšek, voříšek, skořičník, kačenka, koželužka, pocestník, podskalák, žluťák, židovka, švarďák

Děkuji.

Oficiální názvy vložila da-ny. Lidové názvy svědčí o pozorovacím talentu houbařů a jejich vztahu k houbám.
Sama znám jen lidový název masák.

Nejlepší odpověď
da ny

Už aby rostly :D

  1. křemenáč * (havíř)
  2. klouzek * (loupáček)
  3. muchomůrka růžovka * (masák, masařka)
  4. bedla /biskup/
  5. hřib strakoš * (kačenka, žluťák)

… bedu jen s nápovědou ;)

I z těchto názvů znám jen minimum:
http://www.ku­dlacek.estran­ky.cz/clanky/po­vidani-o-houbach/nekolik-pravidel-....html
Prima otázka ;)

Další odpovědi
hanny 2

S těmito názvy asi ne.Houbaření máme moc rádi,ale z těchto názvů používáme jen „masák“.
Ještě bych věděla,co je kačenka a žluťák.

Drap

Opravdoví houbaři by si jistě rozumí a to díky latinským názvům. Rozdíl bude také například mezi houbaři evropskými a například zámořskými. Běžní houbaři / tak jak je my vnímáme – sběrači hub/ by měli zřejmě značný problém v komunikaci už jenom díky různými houbami které v dané lokalitě rostou.
Co se týče lidových označení, tak u nás se používá jen loupáček, ostatní názvy bych mohl jen hádat.

fcoop

Celkem spolehlivě poznám jen naložené houby…podle etikety.

Opravdoví houbologové by se jistě dohodli,vždyť i když se houby mohou trochu lišit podle lokality a říká se jim různě,jde nakonec o jednu a tu samou houbu(y).

Z uvedených názvů – kdysi jsem zaslechl něco o masáku.
Osobně znám jen houbu na mazání tabule.

mosoj

Jenom opravím, že křemenáč není určitě špičník. Špičník březový je oproti křemenáči měkká houba s tenkou nohou a hnědým kloboukem.

gecco

Annas – děláš mi ´chutě´, slintám, otevírá se mi nožík ´houbový´ a košík nedočkavostí poskakuje – a těším se, až zaprší…
O víkendu jsem byl na Šumavě a i tam se práší z mechu, našel jsem jednu holubinku a jednoho naprosto neklouzavého klouzka.

anonym

Myslím,že by si rozuměli,nevidím v tom nic neobvyklého.
Houbaři si rozumějí snad všude.

annas

Ad mosoj. Nevím, převzala jsem z časopisu. Ale může se oblastně lišit.

annas

Ad jugar. Který název znáš? To byla druhá část otázky.