maruš

Kde se zabývají roztavením zubního zlata a jeho následným zpracováním do nějakého odlitku?

Odpovědi
elkon

Třeba ve zlatnictví.

zden28

Zpracování dentálních slitin se provádí metodou ztraceného vosku – odlévání zubních náhrad (inleje, korunky, můstky). Zpracováním drahokovových materiálů se zabývá fa SAFINA, Vestec – kontakt: https://www.sa­fina.cz/contac­ts

da ny

Zlatnictví by mělo Au pouze vykoupit.
Zlato je možné odevzdat/prodat v SAFINĚ.
SAFINA: https://www.sa­fina.cz/
Zubní Au může vyčistit za poplatek některá zubní laboratoř (zbaví cementu,
pryskyřice atd.). Mělo by zvládnout i zlatnictví (vypálí, vhodí do kyseliny).
Před výkupem/zvážením ve zlatnictví nutné.
Pro zhotovení pevných zubních náhrad, jako kdysi se Au již léta nepoužívá.

Dokud se zhotovovaly zubní náhrady z Au, z vosku vymodelované zuby se zatmelily
do kroužků, vypálily v peci a po vypálení vosku, odlily z kovu (zlato, stříbro, palargen, ocel).
To je tzv. metoda ztraceného vosku.
NIKDY se nepoužívalo „staré“ Au a slitky starého, použitého/bývalého chrupu.
To bychom skončili v „klíčovém průmyslu“ .) Vše podléhalo přísné kontrole,
převažování + ztráty, skontru (každý měsíc).
Vždy jen obdélníkové malé, placaté hranolky (říkalo se kostičky zlata).
Aurix a Aurin, (zlato 20 a 22 karátů), nějakou dobu Aurosa (asi 9 nebo 11 karátů).
V SOUČASNÉ DOBĚ SE ZUBNÍ NÁHRADY ZE ZLATA NEZHOTOVUJÍ.
Jen velmi výjimečně, při alergických reakcích na používané materiály.