Damiana

Rozlišujete úroveň vzdělání podle školy, na níž bylo získáno?

Dnes jsme s přáteli řešili takové téma. S tím, že je už i u nás hodně soukromých škol, VOŠek apod., které umožňují získat vzdělání – spíš kýžený titul, ale na jejich absolventy je pohlíženo jinak, než na ty, kteří vzešli se škol, které – právě díky ne moc důvěryhodným soukromým školám – upevnily své postavení a jméno.
Jsou tedy soukromé školy jen tahač peněz, odkud titul může mít (koupit si?) každý, a když se pak někdo dozví, že dotyčný je sice bakalář, ale „kdovíodkud“, působí nakonec jako hochštapler?
Které školy jsou pro vás důvěryhodné a jejich absolventy berete jako odborníky a více jim věříte?

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda se něco v poslední době změnilo, ale ti studenti, kteří u nás neuspěli z prospěchových důvodů, na soukromé škole skončili téměř s vyznamenáním. Mám rovněž zkušenosti ze státních zkoušek psaní na klávesnici a z úpravy písemností – z 20 uchazečů uspěli pravidelně 2 – 3. Stejně tak výsledky maturit svědčí v neprospěcjh soukromých škol. Rodiče za dítě zaplatí, občas přidají i sponzorské dary … vyloučit dítě je zřejmě těžko zdůvodnitelné … rodič těžko přizná, že dítě na studium nemá. Samozřejmě nelze paušalizovat. Jsou určitě i soukromé školy na úrovni …

Vlastní zkušenost. . Syn mé známé přišel o zaměstnání . Nemohu si uvědomit, který obor vystudoval, jen že není docela běžný. Přestože bydlí v Praze, nemohl dlouho sehnat zaměstnání, když předloží diplom ze soukromé vysoké školy. Proto vysokoškolské vzdělání zapřel, uvedl jen maturitu, podařil se. . Osvědčil se, teprve pak přiznal, že má vysokou školu. Matka byla nešťastná, protože studium ji stálo hodně peněz, nakonec mu spíš ublížilo.
Doplňuji:
Ale je pravda, že žádná škola nedává patent na rozum,… Stále platí, že když dva dělají totéž, není to totéž… Jenže „papír“ se na určitá místa vyžaduje …

Další odpovědi
Drap

Nelze to paušalizovat. Jsem přesvědčen, že jsou i soukromí školy dobré. Bohužel je jich poskrovnu. Ale i státní školy se stejným zaměřením mají někdy i dost rozdílnou úroveň. Při vybírání a hodnocení se člověk ale víceméně musí spolehnout na informace od kamarádú a známých. Je to nakonec znát většinou i na počtu přihlášených.

Orange

No já teda nerozlišuju podle školy, vzdělání není jenom škola a u nás to platí 2násob.

honza19hk

Já to podle školy nerozlišuju.A už vůbec ne podle toho jestli to je soukromá nebo státní.

Znám inženýra co si neumí vyměnit žárovku.Takže to že má někdo nějaký titul neznamená,že něco umí.