Rozinky-Hrozinky ? Co je česky správně nebo vhodnější?

Setkávám se běžně s oběma výrazy i v literatuře a kuchařkách, tak chci mít jasno.

Nejlepší odpověď
annas

rozinka, rozénka, k stněm. rosine, dolož. jen v pl. (h)rozinky, sušené bobulky vinné révy

Později doloženy podoby s hr- (hrozienky, hrozenky, hrozínky) pod vlivem stč. hroznek, dolož. též hrozenek, hrozének, hrozínek.

SSČ považuje oba výrazy za rovnocenné.

Další odpovědi
terry

Správné jsou oba výrazy.
Já raději používám hrozinky, protože mi to připadá logičtější, když jsou z hroznového vína.