Retko

Rozdil mezi ortodoxni a konzervativni

Vysvetleni na netu pisou podobne, cili neco o lpeni na zazitem a podobne. Muzete nekdo vysvetlit podrobneji, nebo srozumitelneji nez to co je treba na wikipedii??

Dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Ortodoxní člověk je ten, který je bez jakýchkoliv výhrad oddaný, původně církvi, učení, názorům.
Konzervativní člověk je ten, který lpí na vžitém, je proti všemu novému, takže je určitým způsobem zpátečník. Třeba vůbec neuznává mobily, počítač.

Další odpovědi
kenyrts

ortodoxni:
naprosto oddaný nějaké víře
Setkal jsem se s ortodoxním židem.
naprosto oddaný nějakému myšlenkovému směru
Někteří vegetariáni jsou natolik ortodoxní, že už to zavání fanatismem

Konzervativec není zpátečník:
Pokud tedy nebudeme označovat za konzervativce člověka s kravatou, odmítneme jednoduchá prohlášení typu „konzervativci odmítají vše nové“, kdo je tedy konzervativec? Co znamená konzervatismus?

Konzervatismus v původním klasickém významu neodmítá všechno nové, je pouze velmi skeptický vůči novým pravidlům a ještě více k rušení a změně pravidel starých, osvědčených. Proč?
Konzervativec se totiž obává neočekávaných a nezamýšlených následků změny pravidel. Když například vláda zavede nebo zvýší minimální mzdu v dobrém úmyslu pomoci chudšímu obyvatelstvu, má to za následek zvýšení nezaměstnanosti, která naopak chudobu podpoří.
Konzervativec varuje před podobnými, avšak mnohem závažnějšími změnami společenských pravidel. Jeho rezervovaný postoj k tzv. sexuální revoluci nemusí nutně znamenat, že je puritán. Konzervativec za tím vidí nechtěné následky, jakým je rozmach pohlavních chorob, rozvody, oslabení tradičních rodinných vazeb a podobně.