postcd

Rozdíl mezi fasádou, omítkou a malbou?

Prosím Vás vysvětlete jaký je rozdíl mezi fasádou, omítkou a malbou? Co se dává na co. Počítejme, že že zdi máme z cihel.. Děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Jako nezedník:
Fasáda – pohledová strana domu. Často se tím myslí i vnější omítka
Omítka – vrchní vrstva zdi, kryje hrubou stavbu a instalace a také je chrání. V interiérech bývala obvykle vápenná malta, v exteriérech cementová (musí být odolná povětrnostním vlivům). Může se skládat z více vrstev (vrchní omítka pro konečné začištění je štuk)
malba – barva navrch

domik8

Tyhle pojmy se mi dřív také pletly, moc jsem se v tom nevyznal. Když jsem se ale stěhoval od rodičů a začínal tak řešit vlastní rekonstrukci, musel jsem si o tom něco zjistit. Narazil jsem na stránky https://baumit­.cz/reseni-kategorie/fasadni-omitky-a-barvy, kde jsem se toho spoust dozvěděl a dokonce i vybral omítku do vlastního bytu 🙂.