googler

Jak je to po rozdělení SJM s daňí z nabytí nemovitostí??

Zdravím, když dochází k rozdělení SJM po rozvodu. Manželka vyplácí manžela a manžel převádí svoji část bytu na manželku, musí manželka platit daň z nabytí nemovitostí? Děkuji za radu!

Odpovědi
anonym

Ne – není ani potřeba podat daňové přiznání.
Doplňuji:
Pepa25: Protože reálně nejde o převod nemovitosti, ale o zrušení omezení práva jednoho z manželů právem druhého (zrušení spoluvlastnictví).

Pepa25

V zákoně jsem žádné vynětí z předmětu daně ani osvobození nenašel, takže možná ano?!

mowla: můžeš dát odkaz, podle čeho tak usuzuješ?

zzzzz

Mowlo, takže myslíš, že se to bere jako by se třeba rušila zástava u banky?

anonym

Řekněme – je to podobné, když ti zruší věcné břemeno, taky neplatíš daň…
😉

zzzzz

hm to by mě nenapadlo:-))) holt nejsem účetní:-)))

zzzzz

Hledala jsem a nejsem si jistá ☹

Tady se jedná o dvě daně jedna je z příjmu, tu by mohl platit ten co příjme peníze (jsou tam ale vyjimky, vlastnictví víc než 5 let atd.)
Druhá je z nabytí nemovitosti a tam fakt nevím. Některé zdroje uvádí, že poplatníkem je převodce a jiné, že poplatníkem je nabyvatel ☹ Zákon uvádí převodce http://www.bu­sinessinfo.cz/cs/clan­ky/zakon-o-dani-z-nabyti-nemovitych-veci-44532.html

zzzzz

A převodce je pokud to dobře chápu manžel, takže manželka by platit neměla, pokud to ovšem výslovně ve smlouvě neuvedli.