Richi2

Rok 2021: Má vaše pračka 50 stupňů?

Doporučte mi prosím nějakou, nejlépe pro prádlo aspoň 6kg.
Vím zatím jen pouze o https://www.ma­ll.cz/pracky-predni-plneni/indesit-iwuc-41051-c-eco-eu (kapacita 4kg je však málo…).
Ještě jeden požadavek by tu byl – možnost doplnit dešťovou vodu před praním (to už bych asi chtěl moc…).
Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Moje 6 let stará pračka může prát v krocích po 10 stupních, tedy i při 50. Přitom patří k těm levnějším. Dešťová voda je pro praní ideální, protože neobsahuje žádnou tvrdost a možnost pozdějšího usazování vodního kamene. To co píše elkon je blbost, žádné kyselé deště už prakticky nejsou, všechny hnědouhelné elektrárny jsou už dávno odsířené. Stačí, aby ta dešťovka byla bez kalu a mechanických nečistot. Taky bys musel řešit plnění pračky – napojení z nádrže přes čerpadlo. Jinak nabídka praček na 6 kg prádla je přehršel, stačí mrknout na e-shopy.

elkon

Myslel jsem že chceš prádlo vyprat, s dešťovkou se to těžko povede. Kde máš jistotu, že bude právě v té chvíli čistá a bez různých přísad (třeba kyselé deště.

Pepa25

Nejméně 90% praček je na 6 kg a víc a rovněž nevím o tom, že by nějaká neuměla prát na 50 stupňů.
U praček je neprve HLAVNÍ si ujasnit, zda má být plněna zepředu nebo shora a zda má být samostatná nebo vestavěná, případně rozměny. Pak cenu a účinnost. Pak až bych hledal, zda splňující modely plní i další parametry.
Dešťová voda není problém pračky, ale přívodu vody. To řešte spíš s instalatérem.

Dochy

Máme Beko asi 7–8 let. Teploty umí nic,20,30,40,­50,60,70,80,90, s tím, že podle zvoleného programu je tam i nějaký strop (vlnu na 90 nedovolí)

Co myslíš tím doplněním dešťovky? V zásadě při napouštění lze něco navíc dolít, stejně pak napouštění stopne podle hladiny v pračce. Čas od času tam takhle dolíváme 3 litry octa pro vyčištění pračky od vodního kamene (máme dost tvrdou vodu). Samozřejmě pokud máte nádrž s dešťovkou a rozvody s čerpadlem, můžeš použít jakoukoli pračku. Ale nalití vody extra před praním by asi byl problém, s tím by asi měl problém program té pračky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Richi2

Re: Dochy: Dešťovka – právě v tom dolití vody přímo do pračky je problém. Některé pračky, mám dojem snad většina v poslední době, tu vodu nalitou kýblem do bubnu po zapnutí pracího programu právě pračka začne nejdřív vodu vypouštět – takže ne, nejde to. Budu to muset řešit přes standardní přívod vody – čerpadlo do sudu s dešťovkou a hadici a nějakou přechodku na přívodní hadici – pak na typu pračky z tohoto pohledu nezáleží. No každopádně pořád potřebuju nějakou značku a typ, která umí prát na 50 stupňů.

Dochy

My ten ocet dolívám skrz zásuvku an prášek. Takže během napouštění vody. Nicméně jde jen o část náplně. Pokud chceš používat jen dešťovku, budeš muset použít tlakový rozvod (tedy i nějakou „minivodárnu“). Naprostá většina praček umí 50°C jak se Ti tu všichni snažíme sdělit. Takže vyber podle dalších parametrů a pak zkontroluj možnosti nastavení.

Richi2

Právě že neumí těch 50°C. Našel jsem jen tu malou Indesit, nové v naprosté většině na tuto teplotu neperou! Umí jen 40 nebo 60. Studoval jsem všemožné eshopy, Alza, Datart, Mall… Proto prosím, když to umí podle Tebe „naprostá většina praček“, tak prosím konkrétně – výrobce a přesný typ alespoň tří praček, co dokážou vyprat 6kg+. Děkuji.

Dochy

OK omlouvám se, zkusil jsem 4 aktuálně nabízené BEKO pračky a zdá se, že 50 opravu vynechali. Dál zkoušet nebudu, nemám na to čas. Popravdě mně těch 50 zas tak chybět nebude, ale zdá se, žes měl pravdu a výrobci teď tu 50 nějak zcenzurovali.

Richi2

Re Kepler: Jakou značku a typ tedy máš, která umí v krocích po 10 stupních? Souhlasím s tím, že nabídka praček je přehršel, ale prakticky nikdo nemá filtr podle teploty vody. Všude u praček uvádí – nastavitelná teplota – nicméně už nedodají, že je možné zvolit pouze z předem definovaných možností, třeba 30, 40, 60 a 90. To se člověk dozví jen v manuálu (a to taky ne vždy, jako všechny možnosti teplot je možné nastavit).

Richi2

  1. Pere moje drahá polovička – má s tím mnohaleté zkušenosti. Já pouze řeším zadání, neboť stará pračka po 25 letech odešla.
  2. Řeším především teplotu vodu.
  3. Z vodovodního řadu nám teče voda tvrdá, dešťovka je voda měkká a máme ji opravdu dost – zachytáváme ji do sudů ze střechy. S kyselými dešťi nemáme problém (dešťovku z kýble pije často i kocour a je s námi už 12 let…). V dešťovce žena pere už opravdu dlouho a právě proto, že v měkké vodě pračka pere opravdu lépe (stejně tak i člověk se může v měkké vodě snadněji umýt).

Mc Merkurion

… to by chtělo spíš řešit, jak dostat dešťovku do pračky, a v tom případě si kup ROMOvku – vše ze zadání splňuje, jen to nejni automatka …

Richi2

Dívám se např. na ROMO RWF1050A (https://www.al­za.cz/romo-rwf1050a-d5227043.htm) a podle předního panelu teplotu ani nastavit nelze – jen zvolit program s definovanou teplotou – Bavlna 90, 60, 40, nebo Eko 20.

Mc Merkurion

… nedívej se na panel, zeptej se někoho, jak se v ní pere … na praní opravdu nepotřebuješ 56° stačí buď 50° nebo 60° a jestli ti manželka tvrdí něco jinýho, tak buď kecá, nebo si z tebe dělá šoufky … jo, a jak je to teda s tou dešťovkou, jak ji dostaneš do jiný pračky ???

Mc Merkurion

… jo, já nemyslel automatku, do ní nedostaneš vodu !!! já myslel ROMOvku, klasickou pračku, do ní můžeš nalejt vodu kýblem …

Kepler

Bližší typové označení bych musel pohledat, ale stejně se ten model už asi nevyrábí. Jinak jde o značku Indesit, ale podobných bude jistě více.

Kepler

Některé e-shopy mají v příloze i manuál. Jinak nevidím veký rozdíl, jestli pereš při 50 nebo 40. Jen ve spotřebě elektřiny arozhodující je stejně používaný prací prostředek. Zkoušel jsem prát i na 60, pokud šlo o silně znečištěnou bavlnu, ale efekt nebyl nijak oslnivý. Dnes peru všechno běžné prádlo na 40 bez rozdílu, je to šetrnější, trochu rychlejší a vyhovující. Prášek – Persil postačí.

Richi2

E-shopy mají manuály, taky že je procházím, ale je to otrava se prokousat k té informaci – přičemž dost často tam tato informace ani není. Často je to zjistitelné jen z obrázku pračky, z jejího displaye (kde je jen několik možností…) – avšak často na webu jsou k nalezení jen obrázky celé pračky a občas opravdu chybí detail displaye, ze kterého by to bylo zřetelné.

Žena říká: Máš prádlo určené pro praní na 40, pokud ho máš však znečištěné (agresivní pot, plísně, bakterie atd.), je ideální to vyprat na 50. Pokud bys zvolil na pračce 60, tak už dost věcí můžeš zničit (např. gumičky u ponožek).

Mc Merkurion

… jo, smart pračky to dokážou, ale stále nevím, jak do ní dostaneš tu vodu ?!?