Rokio

Řídíte se základním pravidlem etikety, podle kterého si všichni lidé nejsou rovni?

Základní pravidlo etikety zní, že lidé si nejsou rovni. Jsou lidé společensky významnější a lidé společensky méně významní.

Žena je společensky významěnější než muž, starší je společensky významnější než mladší a nadřízený je společensky významnější než podřízený.

Já se tímto pravidlem řídím už od osmé třídy základní školy a už i dříve jsem starším lidem projevoval úctu, a to včetně starších žáků. Když jsem byl šesťák, tak si naše třída nedovolila deváťáky ani pozdravit. Když jdu po chodníku, tak uhýbám starším a ženám a pokud jde o slečny adolescentky a puberťačky, tak těm vykám.

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že lidé si nejsou společensky rovni. Existují lidé společensky významnější a méně významní.

V mládí jsem se tím vždy řídila, i když jsem žena, tudíž v jiném postavení než vy.

Vy jste mladý muž, domnívám se, že byste pravidla etikety měl znát.

Stále dodržuji zásadu, že když vstoupím do místnosti, kde je víc lidí, pozdravím při vstupu i odchodu.

Ale pozdravím i mladšího, záleží na okolnostech.

Dnes jsem šla po úzkém chodníku a cítila jsem, že za mnou spěchá dívka, tak jsem jí dala přednost. V autobuse jsem pustila sednout mladší ženu, která se opírala o hůlku. To vždy není podle etikety., ale jde o toleranci, vstřícnost.

Jinak pozdravit je slušnost, odpovědět povinnost.

Další odpovědi
ivzez

Ne, neřídím.

Vždycky dávám přednost jiným (jsem pomalejší a zdržovala bych je)
a většinou zdravím jako první bez ohledu na to, jestli potkám muže, ženu nebo někoho mladšího.

Gonfaloniér

Tady někdo čte Špačka ne?? :'D

Většinou řídím a lidi si společensky nejsou rovni (dokonce ani mocensky a ve svobodě).

Jenže řídit se etiketou v dnenší době je dost složité, když ji neznají ostatní. Pro ostatní je samozřejmostí dávat ženám/starším přednost všude např. když jde třeba ze schodů v autobuse atd. a když ji nepustíš tak jsi nezdvořák (i když v tomto případě má třeba přednost muž… a takových situací je víc).

Kelt

No a co z toho. To je pro pozdrav, dávání přednosti a podobně. Ale když se s někým bavím, tak se nepovyšuji nad něj. Nehledím, na věk, ani na vzdělání. Potkali jsme se na cestě životem a jdeme chvíli spolu. A nezáleží, zda je to starší člověk, nebo pěkná mladá slečna. Takže i když dám slečně přednost a pak ji začnu v hovoru používat sprostá slova, tak si o mé etiketě pomyslí to, že se neumím chovat.

Kepler

Všichni soudruzi si byli rovni, ale někteří si byli rovnější. S tím je už ale konec. Teď jsou lidé k sobě křiví a někteří obzvlášť křivější.

aliendrone

Zcela přirozeně s ohledem na příslušnost k vesmírné übernordické superrase Alienů jsem nad podobné prkotiny povznesen. Nemůžeš přeci myslet vážně, že bych se byť jen ve snu porovnával s příslušníky rodu „Homo“, který si s pitomostí sobě vlastní dokonce dá druhové jméno „Sapiens“? Rozhlédni se někdy kolem sebe a MOŽNÁ to pochopíš. ;) :D

Kryšpín

V žádném případě, jinak by bylo zapotřebí přeorat zákon č. 2/1993 Sb., článek 1.