van.ecke

ŘIDIČÁK

Pěkný den,
byl mi odebrán ř.p. za 0,4 prom. jako přestupek!!na 6měs.a pokutu 25000. ovšem na konci této lhůty mne chytli řídit znovu.bez alkoholu a tak jsem od soudu dostal maření a zákaz řízení na 18 měsíců. Polovina je nyní v únoru. Vztahuje se na mne tedy nějak prominutí trestu případně mohu žádat o promin. pol. trestu??? děkuji vám za váš názor. Vaněk

Odpovědi
standa

´Amnestie´ se na vás částečně vztahuje, protože kromě trestného činu „maření výkonu“ jste se dopustil dnes už neexistujícího trestného činu „řízení vozidla bez řidičáku“ (§ 180d). Kromě zákazu řízení jste tedy musel dostat i souhrnný trest za oba trestné činy. Tento trest vám bude nyní přiměřeně upraven.

Co se týká zákazu řízení, tak ten by teoreticky mohl být v rámci překvalifikace trestu snížen, ale nepochybně byste určitý „zákaz“ dostal v rámci přestupkového řízení za přestupek (bývalý trestný čin § 180d). Takže „zákaz řízení“ zůstane nejspíš stejný.

Jiná věc je, že můžete požádat o prominutí (po půlce zákazu) zbytku zákazu řízení. ALE ten původní alkohol a následné „maření“ vám moc šancí nepřidá… Ale zkusit to samozřejmě můžete.