loosi

Řešíme problém, máme byt v Praze Nuslích, 2+kk, cihlový, dostupnost metra Vyšehrad… Prodat a rozdělit se s bratrem?

Jenže mám bratra a s ním se musím podělit (zatím bydlí u matky a já s přítelkyní v nájmu), byt se zatím pronajímá. Nevím co teď dělat, jestli byt prodat, peníze rozdělit, já něco přidám a s přítelkyní si koupíme větší byt, kde bude pokoj i pro budoucí dítě. Nebo se nastěhovat do toho bytu v Nuslích a bratrovi splácet nějaké peníze místo hypotéky. Peníze s hypotékou dáme dohromady na panelák dále od centra…

Odpovědi
Funna

Prodat a peníze rozdělit

Doplňuji:
bohužel tu chybí možnost „Nebo něco jiného“
na tohle se hodně špatně jednoznačně odpovídá…nevím, v jaké jsi situaci: udělej si pro a proti…
pokud se přestěhuješ:

  • budeš mít svoje jisté a nebudeš se muset handrkovat s bratrem o ceně nemovitosti, což vidím jako případný problém, protože pokud ho budeš vyplácet, musíte určit cenu bytu a ta se dost špartně odhaduje…a časem ti třeba může začít vyčítat, že to bylo málo…
  • bude ti vadit , že budete mimo centrum a bude případně horší dostupnost…
  • máš „jistou“ práci, aby sis mohl dovolit hypotéku na větší byt…

pokud půjdeš do Nuslí

  • není to nic velkého, takže chceš už brzy děti?…
  • jak přesně určíš cenu bytu, abych mohl začít bratra vyplácet..
  • a co na to bratr…chce celou částku hned, nebo raději po splátkách…a co úroky? nebude mu vadit, že nakonec po částech dostane méně… peněz…souhlasí s tím bez výhrad?
  • dobrá dostupnost do centra – ale potřebuji ji k pohodlnému životu? (mě by např. do Prahy nikdo nedostal ani párem volů 🙂

prostě napiš si svůj seznam, ale hlavně se poraď s přítelkyní a zeptej se bratra, jak to chce on…třeba by se chtěl přestěhovat a vyplatit tebe a nebo to nechce prodávat a mít příjem z pronájmu, který si jak předpokládám dělíte…

ivzez

Ponechat a vyplatit bratra

Doplňuji:
Až na výjimky nabízí stará cihlová zástavba kvalitnější bydlení
než panelák, dokonce i než dnešní moderní byty.

Vyšší stropy někde umožňují vestavbu, užitná podlahová
plocha bude pravděpodobně také větší.

Prodej a následná koupě s hypotékou vyjde dráž než vyplacení bratra,
obzvláště, pokud byste se s bratrem dohodli na rozumných splátkách.

  • –––

Mám dlouholeté zkušenosti s bydlením v paneláku i v cihlové stavbě.
Je to nesrovnatelné (ve prospěch cihly) …

Funna

a ještě mne napadla jedna varianta…ty jsi teď v podnájmu…tak proč nejdeš do podnájmu do toho „svého“ bytu…bráchovi dávej peníze za půlku nájmu…byt bude pořád váš spolešný a prodat se může vždycky…až si třeba budeš chtít najít větší byt .-)