Filipajdik13

Recyklace NaCl

Sůl obsažená v oceánech se využívá v průmyslu na výrobu například NaOh, sody, síranu sodného,sodíku,chlo­ru atd.
když se tyto látky vyrobí tak se sůl(NaCl) rozloží na Na+Cl
když ji někdou použije a dostanou se tyto složky do podzemních vod a odvzduší řek atd. a dosanou se naspět do oceánu tak jestli se z toho chloru a sodíku zase znikne NaCl?? čili by šlo o reciklaci JDE TO TAK???? odpovězte prosím

Odpovědi
SeptikB

V chemii neprobíhá recyklace jako taková, protože prvky mezi sebou neustále reagují v rámci přírody, tzn. všechno se nakonec jednou rozloží na jednodušší prvky. Voda se taky „nerecykluje“, přestože pořád někde prší a vypařuje se (odborně se tomu říká Koloběh vody). Jde o to, že konkrétní molekuly Na i Cl se můžou navázat na spoustu jiných sloučenin, a zároveň NaCl může vzniknout z úplně jiných molekul Na a Cl, než těch původních. Když to přeženu, tak na celé Zemi nekontrolovatelně vzniká a zaniká sůl, a v rámci tohoto se může, ale nemusí znovu vytvořit z původní soli. Pokud této odpovědi nerozumíš, upřesni otázku.

→ zabijak1: Ano, dá se říci, že se nevypotřebuje. Ale jen v případě, že se nějak globálně nezmění podmínky na zemi (podle vědců bylo před několika miliony let v atmosféře pouze minimum kyslíku, ale potom vznikly rostliny a začali ho produkovat a dnes je ho tam 21% a začíná mizet ozon kvůli globální produkci splodin, takže pokud se nestane něco hodně převratného, co by zastavilo obnovu (a vzhledem k velikosti oceánů se to prakticky stát nemůže), bude se obnovovat dál.

zabijak1

takže se chlorid sodný v mořích pořád obnovuje když se Cl a Na sejde takže se tedy nikdy sůl nevypotřebuje můžu to tak chápat?