Katoda

Působí radiace uranového skla na ostatní předměty v jeho blízkosti?

Chci si založit sbírku prvků. Uran lze mít v podobě uranového skla (dále jen „u-sklo“). I malý kousek u-skla dává až 1 mikroSievert za hodinu a měřitelné to je až do vzdálenosti cca 40 cm od toho kousku u-skla. Zajímá mne, zda budou ovlivněny i ostatní prvky (např. hliník) v jeho blízkosti. Sbírka bude široká cca 70 cm, jednotlivé vzorky prvků budou v krabičkách vedle sebe (ve tvaru periodické tabulky). U-sklo tedy bude na všechny strany do 40 cm vyzařovat radiaci. Dotaz tedy je, zda se časem (jak dlouho? den, rok, milion let?) „nacucají“ radiací i ostatní prvky ve sbírce. Uran (u-sklo) je alfa zářič jako třeba Polonium, díky kterému se přišlo na umělou radioaktivitu (u Polonia zůstala hliníková destička, která zářila i po vyndání Polonia). Pokud je odpověď ano, tak to znamená, že se i z dalších prvků ve sbírce stanou zářiče? Tzn. nebude už jen 1 uSv/h ale třeba 20 uSv/h protože u-sklo ovlivní 20 dalších prvků?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ostatní předměty ovlivní, ale nebude to nic znepokojujícího. Představa že když s nějakým zářičem ozáříš 20 předmětů tak pak budeš dostávat 20× silnější záření je lichá. Pokud se Ti nepodaří iniciovat řetězovou reakci (reálné pouze ve speciálních technologiích) pak umělá radioaktivita všech, daným zářičem ozářených, věcí bude menší než vlastní radioaktivita toho zářiče.

Další odpovědi
Edison

Ano. Mohu Ti to přímo změřit. Z tohoto skla se dělávají čočky objektivů. Ono má tak vyšší hustotu a hmotnost, tím vyšší index lomu a čočka tam může být slabší. Radiace je ovšem natolik slabá, že neovlivňuje ani fotografický materiál.

Poslední čoška objektivu flektogon MC 50/4 pro pentacon six vykazuje 3 uSv/h, deset centimetrů už jen 1 uSv/h. Měšřeno právě TEĎ.

Ověřeno osobně!!

Doplnění: Radioaktivní pozadí se pohybuje kolem 0,12 uSv/h.