kosaaaak

Půjčil jsem peníze. Mám nějaké právo a šanci dostat je zpět?

Já to shrnu, kdysi si ode mě „kamarád“ z práce půjčil 3.000, po dvou měsících stále nic nevracel, tak jsem začal naléhat. Za další tři měsíce mi dva tisíce splatil a řekl že tisícovku dodá. Pak jsme byli pracovně na výjezdu v jiném městě a tam si odemně půjčil zase tisícovku. Dva týdny na to se něco slavilo, on se ožral a nakonec jsem to za něj musel zatáhnout já, jelikož prý asi zapoměl peneženku doma. V té době se dluh vyšplhal asi 5.800 Kč. Další víkend jsme spolu zašli do hospody, nějaké peníze měl ale všechny je naházel do automatu, a musel jsem za něj opět zaplatit, aby na něj majitel hospody nezavolal poliše. Tvrdil že mi to splatí. Protože bylo před Vánocemi a on dostal prémie 20.000, čekal jsem že to z něj dostanu ještě ten rok. Bohužel už se v práci neukázal. Já byl měsíc nemocný a když jsem se vrátil, zjistil sem že dal výpověď. Zkusil jsem mu volat, číslo už neexistuje. Dluží mi 6400, kamarád. Takže co se s tímhle dá dělat, mám nějaká práva a šanci dostat peníze zpět?

Nejlepší odpověď
baghira

Právo rozhodně máš, ale s šancí je to horší, pokud je to půjčené „na hubu“ a nejsou žádné hmatatelné důkazy.
Ber těch šest a půl litru jako školné, jako cenu za poučení.

Další odpovědi
Toruk

V Hamletovi říká rádce Hamletovi: „…a nikomu nepůjčuj peníze. S půjčkou ztrácíš peníze i přítele.“

chudst

Prava… nejsem pravnik. Pravo podat zalobu urcite mate, ale pokud na to nemate svedky, pak se obavam, ze sanci moc ne. Staci, aby to poprel. A berte to pro priste jako pouceni. Dobre, pujcil jste mu 3.000,–, to neni zase tak moc velka castka. Ale dokud ji nesplatil, nemel jste mu pujcovat dalsi. No – jste poucen pro priste.

Saurus

Pokud spolu nemáte žádnou písemnou smlouvu nebo nějakého svědka, je to tvrzení proti tvrzení a právo na vrácení tedy vlastně nemáte. V tomhle případě nemá cenu se ani soudit, zase byste to projel vy. Pokud se vám nepodaří domluvit se s ním osobně aby penízky vrátil, můžete se s nimi rozloučit a propříště jste alespoň poučený. Pokud vám někdo nevrátí půjčené peníze, vůbec mu nemáte půjčovat znovu, a už vůbec ne bez nějakého svědka nebo písemné smlouvy, to jste udělal opravdu velkou hloupost. Bohužel.

terry

Právo máš, šanci malou.
Pokud už má i jiné tel. číslo a nevíš, kde bydlí…navíc, jestli hraje automaty, tak jsou všechny peníze tam ☹.

petka

Platná právní úprava ke vzniku smlouvy o půjčce nevyžaduje nutně písemnou formu, tzn., že smlouva o půjčce může být uzavřena také ústně.

Pokud si věřitel (Vy) s dlužníkem nedohodli dobu, ve které má dlužník předmět půjčky (peníze) vrátit, platí, že dlužník je povinen tak učinit v den, který následuje po dni, ve kterém ho věřitel k vrácení půjčky vyzval.

Samozřejmě pokud smlouva o půjčce byla uzavřena pouze ústně, ocitá se věřitel (Vy) v poněkud zhoršeném procesním postavení pokud se rozhodnete, že budete svůj dluh vymáhat soudní cestou, protože ponesete důkazní břemeno.

Pokuste se od svého dlužníka získat dlužní úpis, kterým dlužník potvrdí, že Vám dluží určitou částku.

Pokud Vám dlužník dlužní úpis nevydá, nezbude Vám, než se pokusit prokázat vznik smlouvy o půjčce jinými důkazními prostředky, např. výpověďmi důvěryhodných svědků nebo písemným potvrzením o převodu finančních prostředků v bance atd.

Zdroj: http://pravni­poradna.propra­vo.cz/viewtopic­.php?id=1215

kobyla

Dobrý den. Šance na vrácení peněz je vždy. Pokud chcete pomoct napište – vikovajirina@seznam.cz