Avatar uživatele
anonym

ptaci perspektiva

co znamena slovo ptaci perspektiva

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5387 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Lencis

Perspektiva je optický jev, jenž způsobuje to, že se vzdálené objekty jeví zdánlivě menší než objekty blízké. Jev způsobuje také to, že u stejných objektů postavených za sebou do jedné řady se objekty vzdálenější od pozorovatele jeví blíže u sebe (perspektiva tedy způsobuje optické zkracování linií). Perspektiva také způsobuje jiný jev, totiž to, že dvě či více rovnoběžných linií (např. koleje) se směrem k horizontu opticky zužují. Bod, kde se obě rovnoběžné linie setkávají, se nazývá úběžník. Jedná se však pouze o myšlené čáry a myšlené body, které v reálném světě fakticky neexistují. Perspektivní zobrazení je běžně užíváno také v deskriptivní geometrii, v technickém kreslení a dalších oborech lidské činnosti.

Slovo má i celou řadu přenesených významů a je takto používáno i při odborném vyjadřování, nejčastěji ve smyslu výhled nebo pohled do budoucna, úvaha o budoucnu, naznačení dalších možností vývoje apod.

I slovní spojení „ptačí perspektiva“ má více významů. Z ptačí perspektivy se na svět dívá třeba parašutista nebo kominík při práci… je to tedy pohled z výšky dolů. A opět v přeneseném významu můžeme vyjádřit že se na něco díváme s nadhledem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
standa

Lze odpovědět i jednoduše:

Pohled z výšky (tam kde létají ptáci) dolů na zem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek