Miroslavst

Prý jsem blbej, ale stejně to nechápu. Vysvětlíte mi to?

Dnes jsem se bavil v práci o pravých a levých dveřích. Nechápu.
Zde doslovný text:
Pravé, nebo levé dveře?
V případě, že se otvírají ven, označujeme dveře jako pravé nebo jako levé podle toho, na které straně je závěs.
V případě, že se otvírají dovnitř, je tomu přesně naopak-závěs na levéstraně znamená pravé, závěs na pravé straně levé.
Tak a teď babo raď.
Co znamená otvírají dovnitř? Kam dovnitř, když jsem uvnitř domu a je tam víc dveří. Dovnitř obýváku nebo dovnitř chodby?
Asi jsem fakt blbej, ale stejně to furt nechápu.
Doplňuji:
Tak bych to taky chápal, kde je závěs-pant.
Ale proč to teda píšou tak složitě a přitom obráceně, podle toho jestli dovnitř nebo ven?
To právě nechápu.

Nejlepší odpověď
Bumbes

Když se postavíš proti dveřím, tak abys viděl panty, tak na které straně ty panty vidíš, takové ty dveře jsou (pravé nebo levé)
http://www.dvere-podlahy.info/stran­ka-38.html
Doplňuji:
http://www.dve­re4u.cz/tech-info-dvere/orientace-dveri.htm
http://bazar.star­gate.cz/e-shop/index.php?_a=vi­ewProd&produc­tId=1508
http://www.no­vedvere.cz/jak-vybrat/10-kroku/1-prave-nebo-leve/

Další odpovědi
mosoj

Tak nevím, ale v pořádku to není. O tom které jsou dveře pravé nebo levé nediskutuji. Jenom si myslím že jsou levé nebo pravé ať se otevírají kam chtějí. Nemyslím, to vím. A aby nedošlo k laické záměně. Při určování koukáme na závěsy na zárubni a musíme je mít přivrácené k sobě.
Pokud jsou na levé straně patří sem levé dveře a naopak. Toto určení platí stejně, ať se otevírají dveře kam chtějí.

martina1

To jsem ráda,že nejsem sama.:-)

aramah

A já děkuji za názorné ukázky ani nevíte jak mě to pomohlo.

kapka

Taky jsem blbá, zeptám se manžela, ten to bude vědět, když ty dveře dělá.

kapka

Přesně jak říká Bumbes.

Bumbes

Není žádné dovnitř ani ven!
Panty/závěsy jsou vždy pouze z jedné strany a ta se použije pro rozlišení P nebo L

Bumbes

Jen ještě doplním, že panty vidíš pouze když otevíráš dveře k sobě. Když otevíráš od sebe, tak jsou panty na druhé straně futer a pochopitelně nejsou vidět, takže si musíš stoupnout z té strany (druhé strany), ze které je uvidíš…