„Prvotný/prvotní“ a „druhotný/dru­hotní“. Jak tato řada pokračuje ve stejném stylu řekněme až do deseti?

„Třetinový/třetí“? By bylo např. další v pořadí?

Nejlepší odpověď
quentos

Řada již nepokračuje, protože prvotní ani druhotný není číslovka, ale příd. jméno – je to něco jako hlavní a vedlejší/podřadný. http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=dru­hotn%C3%BD&sti=­EMPTY&where=hes­la&hsubstr=no http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=prvot­n%C3%BD&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

Další odpovědi
annas

Prvotní je přídavné jméno ve významu

1." jsoucí na počátku, první 1, původní 1: prvotní příčina; prvotní společnost
2. základní 2, hlavní, primární 1 (× sekundární 1): prvotní znak předmětu (× druhotný); prvotní funkce;

druhotný přídavné jméno – . odvozený, vedlejší 2, sekundární (× prvotní, primární): druhotný význam slova; "

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=prvotn%C3%AD

Tvary prvotný a druhotní nejsou v PČP uvedené. Protože jde o přídavné jméno, nikoliv číslovku, takže další tvar je třetí.

Dochy

Pak už jedině si pomoct latinou (tuším) primární/sekun­dární/terciál­ní(terciární)… Ale už se to nepoužívá tak často a nejsem si moc jist se správnými tvary.

Třetinový jednoznačně NE, protože to by odkazovalo na třetinoví podíl, ne třetí v pořadí/úrovni.

Třetí je pro pořadí (první druhý třetí) ale prvotný/druhotný je více o „úrovni“ než o „pořadí“ – může být více prvotních znaků a pak zas několik druhotných. Ale znak který je druhotný (v tomto případě) není druhý. Druhý znak je ve skupině prvotních…

Frogman

Napadá mě tohle:
třetinný/í, čtvrtinný/í, pětinný/í, šestinný/í, sedminný/í, osminný/í, devítinný/í, desetinný/í
, ale nevím, uvidíme, co annas, taky jsem zvědavý. :)